Alergia u psa – co ją powoduje jak ją leczyć i jak pielęgnować psa alergika?
Alergia u psa – co ją powoduje, jak ją leczyć i jak pielęgnować psa alergika?

Alergia u psa to, tak jak u człowieka, nieprawidłowa, nadmierna reakcja układu
immunologicznego na kontakt z alergenem. Alergenami są obce dla organizmu substancje,
które występują w środowisku, a które u zdrowych psów nie wywołują żadnych dolegliwości.
U psa alergika po kontakcie z uczulającym go alergenem, pojawiają się m.in. intensywny
świąd oraz rany na skórze wywołane uporczywym drapaniem się. Sprawdź, jak dbać o psa z
alergią, skąd w ogóle biorą się alergie u psów i jak przynieść ulgę pupilowi.

Z tego wpisu dowiesz się m.in.:

Jakie są objawy alergii u psa?

Co zrobić, gdy wystąpi reakcja alergiczna u psa?

Co uczula psa i jakie są rodzaje psich alergii?

Jak wygląda leczenie alergii u psa?

Jak pielęgnować skórę i sierść psa alergika?

Alergia u psa – objawy

Najczęstsze objawy alergii u psa to:

 • intensywny świąd – drapanie czy nawet wygryzanie ciała przez psa to jeden z pierwszych symptomów pojawienia się reakcji alergicznej;
 • rany spowodowane drapaniem i gryzieniem, które mogą powodować ropne zapalenie skóry (co jeszcze bardziej nasila świąt);
 • rumień;
 • wysypka;
 • nadżerki;
 • krostki lub grudki.

Najczęściej zmiany skórne pojawiają się na uszach, głowie czy wargach czworonoga, choć mogą też wystąpić na brzuchu, między palcami czy na bokach ciała.

Co zrobić, gdy wystąpi reakcja alergiczna u psa?

Jeśli zauważysz u psa niepokojące objawy, udaj się do weterynarza. Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, którego celem będzie zebranie informacji o diecie, pielęgnacji i potencjalnych alergenach, które mogą występować w otoczeniu psa. Diagnozę stawia się zwykle po wykonaniu badań, takich jak:

 • śródskórne testy alergiczne (badanie to polega na podaniu psu pod skórę wyciągów alergenów);
 • badania serologiczne, których celem jest sprawdzenie poziomu przeciwciał IgE we krwi;
 • biorezonans;
 • pobranie zeskrobiny, odcinki czy cienkoigłowej biopsji aspiracyjnej ze zmiany na skórze.

Inną metodą rozpoznania alergii u psa jest dieta eliminacyjna, która polega na zastąpieniu źródeł węglowodanów i białka, nowymi źródłami – najlepiej takimi, z którymi pies nie miał do tej pory styczności. Zwykle w tym celu wybiera się specjalistyczne karmy hipoalergiczne lub zbilansowaną, skomponowaną pod okiem weterynarza, dietę domową.


 Warto wiedzieć! Które rasy są bardziej narażone na alergię

Niektóre rasy mogą być bardziej podatne na alergie. Zalicza się do nich m.in.:

 • foksteriery,
 • labradory,
 • boksery,
 • owczarki niemieckie,
 • cocker spaniele,
 • golden retrievery,
 • dogi argentyńskie,
 • sznaucery miniaturowe,
 • buldogi francuskie i angielskie,
 • mopsy,
 • teriery szkockie,
 • shar-peie,
 • dalmatyńczyki.

Oczywiście u przedstawicieli tych ras alergia nie musi wystąpić w ogóle, tak samo, jak nie jest powiedziane, że psy innych ras czy nawet kundelki nigdy nie będą miały uczulenia.


 

Co uczula psa? Rodzaje psich alergii

Rodzajów psiego uczulenia jest kilka. Oto najczęściej występujące rodzaje alergii:

Alergia pokarmowa u psa – objawia się najczęściej intensywnym świądem. Zdarza się, że w uszach pojawia się nieprzyjemny zapach lub większa ilość woskowiny. Nie jest łatwo zdiagnozować ten rodzaj uczulenia, ponieważ na podstawie wyłącznie obrazu klinicznego nie da się stwierdzić, czy pupil ma alergię, czy może nietolerancję pokarmową (ta wymaga innych metod leczenia). Alergię pokarmową stwierdza się zwykle po przeprowadzeniu bardzo dokładnego wywiadu i zastosowaniu diety eliminacyjnej.

Najczęstszymi alergenami pokarmowymi są: drób, wieprzowina, zboża, ziemniaki, ryż czy produkty wysoko przetworzone.

Alergia kontaktowa u psa – nazywana jest także kontaktowym zapaleniem skóry. Pojawia się u psów najczęściej po kontakcie np. z preparatami przeciwpasożytniczymi (obrożami czy płynami typu spot on), środkami pielęgnacyjnymi czy nawet domowymi detergentami. Reakcja alergiczna w tym przypadku to przede wszystkim świąd oraz intensywne drapanie. Czasem pojawia się także wysypka, ale zwykle tylko w miejscu kontaktu skóry z drażniącym czynnikiem.

Ponieważ alergia kontaktowa pojawia się m.in. po kontakcie z preparatem przeciwpasożytniczym, część weterynarzy zaleca regularne zmiany stosowanych preparatów – po to, by organizm psa nie potraktował ich jako alergenów.

Alergia wziewna u psa – podobnie, jak ludzie, psy mogą być uczulone na pyłki, roztocza, pleśń czy grzyby. Tego rodzaju uczulenie objawia się często świądem, wysypką, a czasem także problemami z oddychaniem czy atakami astmatycznymi. Alergię wziewną diagnozuje się m.in. poprzez wykonanie testów śródskórnych.

Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) – powstaje na skutek kontaktu skóry pupila ze śliną pcheł, a konkretniej – z białkiem w niej zawartym i najczęściej występuje w ciepłych miesiącach. Do pojawienia się reakcji alergicznej może dojść nawet wtedy, gdy uczulony pies ma kontakt tylko z jednym owadem. Uczulenie na pchły objawia się gwałtownym swędzeniem skóry oraz intensywnym drapaniem, które może doprowadzić do powstania ran na skórze czworonoga.

Leczenie alergii u psa

Alergia skórna u psa to choroba nieuleczalna. Leczenie stosuje się zwykle przez kilka lat lub przez całe życie czworonoga. W zależności od rodzaju uczulenia lekarze weterynarii decydują się najczęściej na takie metody:

 • eliminacja z otoczenia psa alergenu;
 • leczenie objawowe – podawanie pupilowi sterydów (lub sterydów z dodatkiem środków paliatywnych);
 • stosowanie preparatów odczulających dla zwierząt;
 • odpowiednia dieta (przede wszystkim w przypadku psów z alergią pokarmową);
 • odczulanie (immunologia swoista) – stopniowe przyzwyczajanie organizmu do rosnących dawek alergenu (ma to na celu zmniejszenie reakcji alergicznej).

Jak pielęgnować skórę i sierść psa alergika?

Skóra psów z alergią jest często podrażniona i wysuszona, m.in. na skutek intensywnego drapania i wygryzania. Dotyczy to zarówno psów z alergią kontaktową, jak i pokarmową czy wziewną. W związku z tym warto stosować kosmetyki do pielęgnacji, które łagodzą podrażnienia, nawilżają skórę i zmniejszają świąd.

Aby łagodzić przykre dolegliwości, nie zaogniać zmian i zmniejszyć prawdopodobieństwo podrażnienia skóry, najlepiej stosować preparaty, które nie zawierają substancji drażniących, takich jak siarczany, alkohol, produkty petrochemiczne, fosforany czy parabeny. Najlepiej postawić na preparaty z naturalnym składem i wyciągami z roślin.

Możesz wybrać np.:

Oprócz szamponów warto też stosować odzywki dla psów, które dodatkowo nawilżą i odżywią skórę, takie jak:

Jeśli Twój pies jest alergikiem, musisz przygotować się na to, że prawdopodobnie przez całe jego życie trzeba będzie dbać o to, by reakcje alergiczne pojawiały się jak najrzadziej i były dla pupila jak najmniej dokuczliwe. Odpowiednie leczenie i pielęgnacja pomogą Ci utrzymać dobre zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela, który z całą pewnością odwdzięczy Ci się ogromną miłością i oddaniem. ;)

Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 250 zł
Darmowa dostawa (Paczkomaty) już od 250,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium