Czy można kąpać kota i jak wybrać odpowiedni preparat do kąpieli?
Czy można kąpać kota i jak wybrać odpowiedni preparat do kąpieli?

Koty instynktownie dbają o swoją czystość, poświęcając na pielęgnację długie godziny. Zdrowe koty zwykle nie potrzebują kąpieli, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy kąpanie kota jest dozwolone lub nawet zalecane. Ponieważ koty nie lubią wody, a do tego mają bardzo wyczulony zmysł węchu, należy przyłożyć dużą wagę do wyboru szamponu dla kota. Sprawdź, w jakich sytuacjach możesz wykąpać swojego pupila, jak to zrobić i w czym kąpać kota.

Z tego wpisu dowiesz się:

Czy można kąpać kota?

Czy kąpiel kota jest dla niego nieprzyjemna?

W czym kąpać kota?

Jak kąpać kota?

 

Czy można kąpać kota?

Koty to czyściochy. Na dbanie o higienę przeznaczają wiele godzin w ciągu dnia – „myją się” długo i dokładnie. Jest to dla nich zupełnie naturalne – już około dwutygodniowe kocięta zaczynają instynktownie dbać o swoje futro.

Koty czyszczą nie tylko sierść, ale też uszy, pyszczki i łapki. Według wielu weterynarzy kocia sierść jest wizytówką ich zdrowia i często pierwszym czynnikiem do oceny ich kondycji. Istnieją jednak sytuacje, w których kąpanie kota jest dozwolone, a czasem nawet wskazane. Sprawdź, które koty można lub należy kąpać:

  • koty długowłose – całkowite wyczyszczenie sierści i pozbycie się luźnych włosów jest w tym przypadku trudne, a czasem nawet niemożliwe. Gdy sierść kota jest długa, trudno jest mu umyć ją dokładnie, od samej nasady;
  • koty wystawowe – wystawcy przygotowujący swoje koty do wystąpień często je kąpią i stosują inne zabiegi pielęgnacyjne, które mają sprawić, że sierść ich pupili będzie czysta, miękka i błyszcząca;
  • koty wychodzące – zwłaszcza te, które chodzą i biegają po brudnych, zakurzonych, zabłoconych obszarach, a na ich sierści zasycha brud. Niektóre ciężkie zabrudzenia są trudne lub niemożliwe do usunięcia wyłącznie kocim językiem;
  • koty starsze lub otyłe – ich ruchomość jest ograniczona, w związku z czym trudno im dotrzeć językiem do niektórych miejsc ciała (np. okolic kręgosłupa oraz nasady ogona). Mycie kota w kocim szamponie to w takim wypadku jedyna możliwość utrzymania jego higieny;
  • koty z chorobami skórnymi, takimi jak wykwity, choroby pasożytnicze, bakteryjne, grzybicze czy alergiczne, połączone często z przerzedzaniem się sierści. W takich sytuacjach weterynarze zwykle zalecają kąpanie kota w specjalistycznych, leczniczych szamponach (dopasowanych przez specjalistów do indywidualnych przypadków);
  • koty z chorobami przewlekłymi – gdy kot cierpi np. na cukrzycę czy niewydolność nerek lub inną, przewlekłą chorobę, dbanie o higienę schodzi dla niego na dalszy plan lub w ogóle przestaje mieć znaczenie. W takich sytuacjach kąpanie kota to jedyny sposób na utrzymanie jego sierści i skóry w dobrym stanie;
  • koty osierocone – zdarza się, że koty, które zostały zbyt szybko odebrane matce lub osierocone, mogą nie odczuwać potrzeby dbania o higienę w dorosłym życiu lub poświęcać temu zbyt mało uwagi.

Jeśli Twój pupil cierpi na schorzenie skórne lub inne choroby albo po prostu wtedy, gdy jego zachowanie czy stan sierści lub skóry budzą Twoje wątpliwości, zanim wybierzesz szampon i zdecydujesz się na kąpiel, skonsultuj się z weterynarzem.

 


Ważne!

Jeśli Twój kot ubrudzi się substancją, której nie powinien zlizywać, a co za tym idzie – zjadać, koniecznie musisz wyczyścić jego sierść samodzielnie.


 

Czy kąpiel kota jest dla niego nieprzyjemna?

Koty stronią od wody i zwykle nie przepadają za kąpielami. Nie lubią zarówno wilgoci, jak i ostrych zapachów niektórych kosmetyków dla zwierząt. W związku z tym kąpanie kota często skutkuje śladami po pazurach na rękach właścicieli. Być może już coś o tym wiesz. :)

Mimo iż woda zdecydowanie nie jest kocim żywiołem, to przyzwyczajenie pupila do kąpieli jest możliwe. Musisz wybrać dobry, neutralny szampon oraz zachować spokój podczas mycia kota.

W czym kąpać kota?

Jak wspomnieliśmy, koty nie lubią na sobie zapachów innych niż własne. To, co dla Twojego nosa wydaje się łagodne lub pozbawione zapachu, dla kota nadal może być wyczuwalne czy wręcz drażniące. W związku z tym szampon dla kota powinien być przede wszystkim neutralny i delikatny – taki, który nie uszkodzi naturalnej bariery ochronnej skóry.


Ważne!

Nigdy nie kąp kota w szamponie, żelu czy mydle przeznaczonym dla ludzi – nawet hipoalergicznym, naturalnym lub dziecięcym! Takie produkty mają pH nieodpowiednie dla zwierząt, a przez to mogą podrażniać skórę i wywołać ostre reakcje alergiczne. Czy można myć kota szamponem dla psów? Nie powinno się tego robić, ponieważ psie szampony mogą być zbyt silne i wysuszać skórę kota.


 

Czym myć kota? Wybierz naturalny kosmetyk o neutralnym zapachu i dobrym składzie, taki jak WildWash Pet Purrfect Cat. Receptura tego produktu została opracowana w taki sposób, by kąpiel kota była dla niego jak najprzyjemniejsza i skuteczna pod kątem zachowania higieny i dostarczenia skórze oraz sierści składników odżywczych. Szampon WildWash ma w składzie m.in.:

  • napar z kocimiętki – dzięki niemu kąpiel stanie się dla Twojego pupila znacznie przyjemniejsza. Kocimiętka łagodzi bowiem stres i wpływa kojąco na psychikę kota;
  • wyciąg z organicznego liścia aloesu – ma działanie przeciwalergicznie i przeciwzapalnie, a do tego wspomaga gojenie drobnych uszkodzeń skóry.

Szampon dla kotów WildWash Pet nie zawiera parabenów, siarczanów, ftalanów, glikolu polietylenowego (PEG) ani produktów petrochemicznych. Łatwo się spłukuje i jest przyjazny dla skóry kota.

Jak kąpać kota?

Możesz przyzwyczaić swojego kota do kąpieli i sprawić, że kontakt z wodą i szamponem nie będzie dla niego stresującym przeżyciem. Pamiętaj, by zachować spokój i pewność siebie, nie wykonywać nerwowych ruchów, a już na pewno nie unosić głosu na zwierzę. Jeśli Ty zachowasz spokój, Twój pupil również będzie spokojniejszy. Jeśli natomiast będziesz zachowywać się niepewnie i nerwowo, kot z pewnością to wyczuje.

Jak myć kota? Przydatne wskazówki:

  • do kąpania kota zwykle potrzebne są dwie osoby – jedna do trzymania i uspokajania zwierzaka, druga do mycia;
  • przygotuj kąpiel, zanim przyniesiesz kota do łazienki – przygotowywanie stanowiska na jego oczach może być dla niego stresujące. Przygotuj też ręczniki i połóż je blisko wanny lub zlewu;
  • nalej do wanny lub umywalki niewielką ilość ciepłej wody, w temperaturze około 38°C i pilnuj temperatury przez cały czas trwania kąpieli. Do wody możesz wrzucić piłeczkę lub inną kocią zabawkę;
  • kąp kota w zamkniętym i spokojnym pomieszczeniu;
  • podczas kąpieli omijaj okolice oczu i uszu;
  • na dnie wanny czy zlewu połóż ręczniki lub antypoślizgową matę – koty nie lubią śliskich powierzchni.

Warto wiedzieć! Pierwsza kąpiel kota

Jeśli masz w domu małego kotka, możesz przyzwyczajać go do kąpieli od pierwszych miesięcy życia. Dzięki temu pupil będzie traktować kontakt z wodą jako coś naturalnego. Pamiętaj jednak, by nie kąpać kota przed czwartym, a najlepiej szóstym tygodniem życia.


Podsumowując, kąpiel nie jest dla kota naturalną sytuacją. Aby zmniejszyć niedogodności z tym związane, podejdź do całej sprawy ze spokojem, przygotuj stanowisko i wykąp kota w łagodnym szamponie o neutralnym zapachu, z dodatkiem kocimiętki, np. w szamponie WildWash.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium