Czyszczenie uszu kota – jak zrobić to bezpiecznie? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu kota?
Czyszczenie uszu kota – jak zrobić to bezpiecznie? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu kota?

Czyszczenie uszu kota – jak zrobić to bezpiecznie? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu kota?

Uszy kota to wdzięczny obiekt do obserwacji i… zachwytu właściciela. Wystarczy wspomnieć, że poruszają się one niezależnie od siebie i błyskawicznie reagują na najmniejszy szmer – nawet wtedy, gdy mruczek wydaje się słodko spać. Każdy właściciel kota wie również, że niewiele pieszczot sprawia pupilowi tyle przyjemności, co drapanie za uszkiem. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak powinna wyglądać higiena uszu kota, co oznacza czarna lub brązowa wydzielina w uszach kota i jak wybrać odpowiedni produkt do pielęgnacji.

W tym wpisie m.in:

Uszy kota – czy koci słuch to zmysł doskonały?

Świerzb uszny i brudne uszy u kota – jak objawiają się choroby kociego ucha?

Choroby uszu kota – przyczyny i przebieg

Pielęgnacja i higiena uszu kota – jak robić to dobrze?

Uszy kota – czy koci słuch to zmysł doskonały?

W momencie narodzin kocięta są głuche. Słuch rozwija się w ciągu pierwszych 2-3 tygodni życia, by stać się jednym z najważniejszych – obok węchu – zmysłów kota.

Kocie uszy pracują nieustannie i na najwyższych obrotach. W ciągu zaledwie sekundy są w stanie namierzyć dźwięk, którego źródło oddalone jest nawet o metr. Co więcej, koty bez problemu rozróżniają dźwięki, które emitowane są w odległości kilku centymetrów od siebie. Dzięki temu są w stanie polować nawet w kompletnych ciemnościach.

Koci słuch (odbierający dźwięki z zakresu 60-100 kHz) jest pięciokrotnie lepszy od ludzkiego (12-20 kHz) i nawet dwukrotnie czulszy od psiego (20-50 kHz). Aby uszy kota mogły spełniać swoje zadanie, muszą być zdrowe! Niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja uszu kota, przy użyciu bezpiecznych narzędzi i preparatów.

Warto wiedzieć!

Pomimo tego, że słuch kotów jest bardziej czuły, niż psów, wydaje się, że lepiej znoszą one nagłe i intensywne hałasy, np. wybuchy petard czy grzmoty piorunów. Dlaczego?

Prawdopodobnie jest to złudzenie, wynikające z faktu, że koty nie manifestują swojego stresu w oczywisty sposób. W przeciwieństwie do psów nie skomlą, nie piszczą, nie podkulają ogonów. Po prostu uciekają do swojej ulubionej kryjówki i próbują przeczekać w niej, aż zagrożenie minie.

Świerzb uszny i brudne uszy u kota – jak objawiają się choroby kociego ucha?

Uszy kota zbudowane są z trzech podstawowych części: zewnętrznej, środkowej oraz wewnętrznej. Na choroby oraz urazy najbardziej narażone jest ucho zewnętrzne – małżowina uszna o charakterystycznym kształcie, odstająca z głowy kota. To właśnie tę część ucha powinieneś nieustannie mieć na oku! Infekcje, jakie toczą się na jej powierzchni, mogą błyskawicznie zająć struktury środkowe i wewnętrzne, powodując poważne problemy.

Oto objawy, które powinny wzbudzić Twoją czujność:

 • Nadmierne drapanie lub wylizywanie okolicy uszu.
 • Potrząsanie głową (kot może sprawiać wrażenie, jakby chciał pozbyć się ciała obcego z ucha).
 • Zaczerwienienie lub jakakolwiek zmiana koloru wewnętrznej strony małżowiny ucha.
 • Brudne uszy u kota i zwiększona ilość woskowiny usznej (np. czarny brud w uszach kota występujący w bardzo dużej ilości).
 • Nietypowa wydzielina w uszach kota (np. wyciek ropny).

Brązowa wydzielina w uszach kota – o ile jej ilość nie zwiększyła się drastycznie i nie towarzyszą jej inne z wymienionych wyżej objawów – nie powinna być powodem do niepokoju. Najprawdopodobniej jest to naturalna woskowina.

Choroby uszu kota – przyczyny i przebieg

Do najczęściej spotykanych chorób kocich uszu zalicza się:

 • Zapalenie ucha zewnętrznego – przyczyną choroby są infekcje bakteryjne i grzybicze, a także obecność pasożytów. Zapalenie ucha objawia się zaczerwienieniem, świądem, wyciekiem ciemnej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Wraz z postępem choroby stan zapalny może obejmować kolejne części ucha, prowadząc do upośledzenia a nawet utraty słuchu.
 • Grzybica uszu – do zakażenia może dojść w wyniku kontaktu z chorym kotem. W przebiegu choroby obserwuje się łuszczenie skóry wewnątrz uszu, zmianę koloru skóry (zaczerwienienie, przebarwienie lub odbarwienie) oraz nietypowe wycieki wydzieliny. Co ważne, koty, u których występuje grzybica uszu, nie drapią się nadmiernie i często nie prezentują innych objawów dyskomfortu.
 • Świerzb – choroba wywoływana jest przez pasożyty (świerzbowce). Kot, który został przez nie zaatakowany, możesz prezentować objawy bolesności uszu (kładzenie uszu po sobie, unikanie dotyku) oraz świądu (nadmierne drapanie i potrząsanie głową). Do uszach mogą pojawiać się obszary łysiny, zaczerwienienia, rany i strupy.

Jeżeli zauważysz u swojego pupila jakiekolwiek niepokojące objawy, czym prędzej skonsultuj się z weterynarzem! Większość chorób uszu kota można stosunkowo łatwo wyleczyć – o ile zostaną w porę zdiagnozowane.

Warto wiedzieć

Na infekcje najbardziej narażone są koty ras o nietypowej budowie uszu, m.in.:

 • Sfinksy i rexy – w ich uszach gromadzi się duża ilość woskowiny, która może wymagać usunięcia.
 • Koty orientalne – ze względu na pokaźny rozmiar, uszy narażone są na różnego rodzaju infekcje.
 • Amerykańskie curle – ich uszy wywinięte są na zewnątrz, w związku z czym łatwiej przedostają się do nich różnego rodzaju patogeny i pasożyty.

Pielęgnacja i higiena uszu kota – jak robić to dobrze?

Profilaktyczne czyszczenie uszu kota zwykle nie jest konieczne. Jeżeli Twój pupil nie ma problemu z nadmiarem woskowiny i nie ma tendencji do częstych stanów zapalnych czy infekcji, nie powinieneś czyścić jego uszu. Dlaczego?

Usuwanie woskowiny często prowadzi do wysuszenia skóry i… nadprodukcji wydzieliny. Sytuacja może zakończyć się jeszcze gorzej, jeżeli próbujesz wyczyścić kocie uszy przy pomocy patyczka (lub innego twardego lub ostrego przedmiotu) – istnieje wówczas ryzyko uszkodzenia delikatnej skóry.

Jeżeli weterynarz zalecił Ci usuwanie woskowiny, sięgnij po specjalistyczny preparat do czyszczenia uszu kota – może być to olejek, krople do uszu dla kota czy płyn. Zdecydowanie unikaj produktów, które przeznaczone są dla ludzi (parafina do uszu dla kota to nienajlepszy pomysł…) lub innych zwierząt, np. psów!

Nasz typ?

Delikatny płyn do czyszczenia uszu dla kota WildWash SPA! Zawartość oliwy z oliwek oraz olejku z miodli indyjskiej i paczuli sprawia, że produkt nie tylko czyści, ale także nawilża skórę mruczków! Co więcej, naturalne substancje działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, zmniejszając ryzyko infekcji uszu u Twojego kota.

Niezależnie od tego, jakiego produktu używasz, nakładaj go przy pomocy wacika lub bawełnianej chusteczki. Stosowanie patyczków higienicznych jest absolutnie zabronione!

Uszy Twojego kota to doskonały narząd – umożliwiający orientację w terenie, ostrzegający o zagrożeniu i ułatwiający polowanie. Zadbaj o nie! Wystarczy, że podczas codziennych pieszczot (przy okazji drapania za uszkiem :)) będziesz zwracał/a uwagę na niepokojące objawy, a w razie potrzeby – zapewnisz im odpowiednią pielęgnację.

Powrót do sklepu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium