Higiena i pielęgnacja oczu kota – jak dbać o oczy mruczka? 
Higiena i pielęgnacja oczu kota – jak dbać o oczy mruczka? 

Higiena i pielęgnacja oczu kota – jak dbać o oczy mruczka? 

Wzrok jest dla kota bardzo ważnym zmysłem – kocie oko jest tak czułe, że potrafi błyskawicznie wychwycić przelatującego obok owada i natychmiast go upolować, podczas gdy człowiek w tym czasie nie zdąży nawet zorientować się, że coś się wydarzyło. Mimo iż natura wyposażyła koty w mechanizmy, które dobrze radzą sobie np. z usuwaniem zanieczyszczeń z wnętrza oka, to każdy właściciel mruczka powinien regularnie kontrolować i pielęgnować oczy kota. Dlaczego? Jak dbać o higienę oczu kota? Kiedy udać się do weterynarza i jakie są najczęściej występujące u kotów choroby oczu? Sprawdźmy to. 

W tym wpisie m.in.:

Jak koty widzą świat? Czy wzrok jest dla nich ważny?

Profilaktyka i pielęgnacja oczu kota – najważniejsze zasady

Kiedy do weterynarza? Niepokojące objawy i najczęstsze choroby oczu kota

Jak koty widzą świat? Czy wzrok jest dla nich ważny?

Koty widzą inaczej niż ludzie, a także nieco inaczej niż psy – dotyczy to m.in. czułości na ruch, widzenia po zmroku, rozróżniania kolorów, kąta widzenia czy ostrości wzroku.

Ciekawostka! Koty mają największe oczy w stosunku do wielkości ciała spośród wszystkich ssaków.

Jakie kolory widzą koty? Świat dla mruczków ma odcienie przede wszystkim niebieskie i zielone – oczy kotów rozpoznają bez problemu te dwa kolory. Gorzej radzą sobie z rozpoznawaniem czerwieni. Dla porównania psy widzą odcienie żółtego i niebieskiego, a czerwony to dla nich ciemna szarość lub odcienie bliskie czerni. To, że mruczki postrzegają świat w określonych odcieniach, nie oznacza, że widzą gorzej niż ludzie. Braki na tym polu natura zrekompensowała im np. szerszym kątem widzenia, dużą wrażliwością na ruch czy znacznie lepszym niż u ludzi widzeniem po zmroku.

Jaki jest kąt widzenia kotów? W porównaniu do ludzi koty mają szerszy kąt widzenia – u nas wynosi on 180 stopni, a u kotów nawet 280 stopni.

Czy koty widzą wszystko ostro i wyraźnie? To zależy. Między innymi od stopnia naświetlenia w pomieszczeniu, pory dnia czy odległości danego przedmiotu. Koty są wyjątkowo czujne – ich wzrok może wyłapać nawet niewielki ruch i to z dużej odległości (czego pewnie doświadczył na własnej skórze każdy właściciel kota 😉). Potrafią upolować muchę bez mrugnięcia okiem, podczas gdy my nie zdążymy nawet zauważyć przelatującego owada. 

Warto wiedzieć! Taka spostrzegawczość jest dla kotów cenną cechą, jednak czasem może nieco przeszkadzać. Niektóre sytuacje, dla nas zupełnie nieznaczące, mogą być dla mruczka zaproszeniem do zabawy. Przykład? Zwisający sznurek, bujająca się noga pod stołem albo noga ruszająca się pod kołdrą czy nawet ruszanie palcami.

Czy to możliwe, że ludzie mogą mieć lepszy wzrok od kotów? Owszem, w ciągu dnia widzimy ostrzej niż nasze mruczki, dla których świat może być nieco rozmyty, ale po zmroku sytuacja staje się odwrotna. Co ciekawe koty widzą nieostro, ale doskonale rozpoznają sylwetki. 

Jak koty widzą po zmroku? Kocie źrenice mogą bardzo mocno się rozszerzać, dzięki czemu nawet przy słabym oświetleniu zwierzęta widzą dosyć dobrze. Poza tym w siatkówce kotów jest znacznie więcej pręcików (komórek czuciowych odpowiedzialnych m.in. za odbieranie natężenia jasności światła). Nasi pupile są ekspertami w widzeniu jasne-ciemne. 

Czy wiesz, że w oczach kotów znajduje się odblaskowa błona (inaczej makata odblaskowa)? Jest to struktura, która wspiera widzenie w nocy. Znajduje się między blaszka naczyniową a blaszką naczyń włosowatych i ma kształt półksiężyca. Jak możesz gołym okiem zaobserwować działanie błony? Po zmroku światło lampki lub księżyca padające na oczy Twojego kota będzie odbijać się w nich, jak w tafli lustra i mieć żółtawy lub zielonkawy kolor. W taką strukturę wyposażone są też psy oraz inne gatunki zwierząt kręgowych. 

Mimo iż natura przystosowała koty do widzenia w półmroku, to gdy zapada całkowita ciemność, koty muszą wspierać się innymi zmysłami, przede wszystkim słuchem.

Profilaktyka i pielęgnacja oczu kota – najważniejsze zasady

Wzrok jest dla kota bardzo ważnym zmysłem, w związku z czym należy odpowiednio pielęgnować oczy pupila. Co prawda oko zwierzęcia potrafi samo usuwać zanieczyszczenia, jednak w tym wypadku należy wspomóc naturę, by Twój mruczek był zadbany, zdrowy i szczęśliwy.

Dlaczego należy czyścić oczy kota?

Gdy kot śpi, z jego oczu usuwane są zanieczyszczenia, które następnie gromadzą się w formie grudek w wewnętrznych kącikach. Żeby zapobiec powstawaniu twardych, ciemnych i trudnych do usunięcia złogów, należy usuwać tę wydzielinę wacikiem nasączonym np. płynem do higieny oczu (o tym, jaki płyn do przemywania oczu dla kota, napiszemy za chwilę).

Poza tym regularne czyszczenie oczu i ich okolic pozwoli Ci w porę zauważyć, gdy coś niepokojącego zacznie dziać się z Twoim kotem – dozna urazu mechanicznego, albo zacznie się u niego rozwijać infekcja lub inna choroba. 

 

Czym przemywać (łzawiące) oczy kota?

Zanim odpowiemy na pytania, czym i jak czyścić oczy kota, musimy napisać czego do higieny i pielęgnacji NIE używać. Absolutnie nie można stosować na własną rękę maści, płynów czy kropli do oczu przeznaczonych dla ludzi (chyba że weterynarz zaleci stosowanie konkretnego lekarstwa). Substancje zawarte w takich preparatach mogą kotu zaszkodzić, zamiast pomóc. 

Czym przemywać oczy kota? Jeśli Twój mruczek nie ma poważnych problemów zdiagnozowanych przez weterynarza, w ramach podstawowej higieny oczu kota możesz stosować specjalne płyny do przemywania oczu dla kotów. Warto zwrócić jednak uwagę na ich skład – najlepiej, aby składniki zawarte w takim preparacie były naturalne i łagodne. Dzięki temu zarówno skóra wokół oczu, jak i same oczy kota nie zostaną podrażnione. 

Możesz postawić np. na Płyn do przemywania oczu dla kota WildWash SPA z organicznym aloesem, rumiankiem i ekstraktem z ogórka. Sprawdzi się on przede wszystkim u kotów, które:

  • wymagają częstej higieny oczy (dotyczy to np. persów, sfinksów, devon rexów i cornish rexów, bobtaili, kotów syberyjskich czy kotów brytyjskich),
  • mają wrażliwe, łzawiące oczy,
  • mają problemy z przewlekłym i nawracającym zapaleniem spojówek lub rogówki,
  • mają tendencje do gromadzenia się wydzieliny wokół oczu,

a także w ramach podstawowej pielęgnacji i higieny.

Zwróć też uwagę na to, czy preparat, który chcesz zastosować, jest przeznaczony do higieny oczu czy tylko okolic oczu. Niektóre preparaty służą wyłącznie do pielęgnowania skóry i sierści, a inne (jak WildWash SPA) są bezpieczne także dla samego narządu wzroku. 

Jakie są domowe sposoby na czyszczenie oczu kota? Oczy mruczków można przemywać roztworem kwasu bornego, łagodnym wyciągiem z czarnej herbaty, roztworem soli fizjologicznej, naparem ze świetlika lub wodą. Warto jednak przed zastosowaniem domowej mikstury skonsultować się z weterynarzem i dowiedzieć się, czy dla Twojego kota będzie ona odpowiednia. 

Jak dbać o oczy kota?

Po pierwsze higiena włosów wokół oczu. Sierść w tych okolicach powinna być przystrzyżona i nie powinna opadać na oczy. Może to bowiem prowadzić do podrażnień, łzawienia czy powstawania zapalenia w obrębie gałki ocznej. Poza tym za długie włosy trudniej utrzymać w czystości i zapobiec powstawaniu strupków.

Po drugie czyszczenie oczu kota. Przemywaj oczy Twojego pupila  raz w tygodniu lub nawet częściej. Jak czyścić oczy kota? Oto najważniejsze zasady:

  • Przygotuj płyn do czyszczenia oczu i gazik lub wacik kosmetyczny. Nie stosuj waty higienicznej, ponieważ istnieje duże ryzyko, włókna waty oderwą się i utkną w oku. 
  • Gazik lub wacik nasącz płynem do higieny oczu (ewentualnie przegotowaną wodą, solą fizjologiczną lub innym bezpiecznym preparatem).
  • Kot w czasie czyszczenia powinien siedzieć i mieć lekko przechyloną głowę. Możesz też położyć pupila na boku. Wszystko po to, żeby mieć dobry dostęp do oka zwierzaka. Gdy umyjesz jedno oko, przełóż kota na drugi bok i zajmij się drugą stroną.
  • Przemywaj oczy kota od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. W ten sposób zanieczyszczenia nie dostaną się w głąb powieki. 

Regularna pielęgnacja oczu kota pozwoli Ci zminimalizować ryzyko pojawienia się infekcji czy podrażnienia, a także nawarstwiania się zaschniętych strupków i dużej ilości wydzieliny, która może prowadzić do zapychania się kanalików łzowych. 


Warto widzieć! Zaczopowane kanaliki łzowe mogą utrudniać odpływ łez i doprowadzić do nieprawidłowego nawilżenia oczu.


Kiedy do weterynarza? Niepokojące objawy i najczęstsze choroby oczu kota

Podstawą pielęgnacji oczu kota jest przede wszystkim systematyczność. Zaglądaj głęboko w oczy swojemu mruczkowi przynajmniej raz w tygodniu (a najlepiej codziennie). Zwracaj uwagę, czy nie pojawiły się żadne niepokojące objawy, takie jak: zaczerwienienie, wydzielina o zmienionym kolorze lub zapachu albo w nadmiernej ilości, krwawienie, opuchlizna, guzki. Jeśli zauważysz niepokojące symptomy, niezwłocznie udaj się do weterynarza. Gdy w oczach Twojego pupila zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany. Mogą one być oznaką zarówno niewielkiego urazu, jak i poważnej choroby, dlatego nie warto ich ignorować. 

Jak wyglądają zdrowe oczy kota? Są wilgotne, lśniące i czyste bez wycieków i zaczerwienienia.

Najczęstsze choroby oczu u kotów

Zapalenie spojówek – pojawia się zwykle na skutek działania czynników mechanicznych, zakaźnych lub alergicznych, a także w wyniku nieprawidłowej produkcji łez.

Wrzody rogówki – wiążą się zwykle z dosyć dużym bólem i silnym mrużeniem oka przez kota. Mogą wystąpić się np. na skutek urazu czy pojawienia się w rogówce ciała obcego. Lekarz weterynarii, aby potwierdzić, czy kot ma do czynienia z wrzodem, wykona prawdopodobnie test fluoresceiną – zakropli do oka specjalny barwnik, który po wypłukaniu solą fizjologiczną zatrzyma się w miejscu wystąpienia wrzodu. 

Zaćma – objawia się częściowym lub całkowitym zmętnieniem soczewki. Choroba rozwija się m.in. u starszych zwierząt (zaćma starcza), a także u młodszych kotów w wyniku chorób metabolicznych, nadczynności tarczycy, silnego urazu lub niedoborów żywieniowych. Może być wrodzona (dziedziczna). 

Zespół suchego oka – suche zapalenie rogówki i spojówek może być spowodowane niedoborem łez, nadmiernym wyparowywaniem łez lub niedorozwojem gruczołów łzowych. Może wystąpić także na skutek przebytych chorób zakaźnych (np. herpeswirozy), które czasem uszkadzają komórki odpowiedzialne za produkcję łez.


Warto wiedzieć! Wrażliwe oczy persa i innych ras

Niektóre rasy kotów są narażone na choroby oczu bardziej niż inne. Na problemy z narządem wzroku narażone są szczególnie koty ras brachycefalicznych (np. egzotyczne, persy, himalajskie, szkockie foldy, brytyjskie krótkowłose). Oczodoły tych kotów są dosyć płytkie, a gałki stosunkowo słabo osadzone. Oczy zwykłe są duże, okrągłe i wypukłe, a pyszczki kotów krótkie. W związku z tym często może dochodzić do uszkodzeń mechanicznych.


Higiena i pielęgnacja oczu Twojego kota to z jednej strony większy komfort dla Twojego pupila, z drugiej – większy spokój ducha dla Ciebie. Czyste i zadbane oczy powiedzą Ci znacznie więcej o jego stanie zdrowia niż oczy zaniedbane. Dbaj o zdrowie i komfort Twojego mruczka, a ten z pewnością odwdzięczy Ci się spojrzeniem pełnym miłości.

powrót do sklepu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium