Higiena i pielęgnacja oczu u psów – co zrobić by Twój pupil cieszył się dobrym wzrokiem? Choroby oczu u psów
Higiena i pielęgnacja oczu u psów – co zrobić by Twój pupil cieszył się dobrym wzrokiem? Choroby oczu u psów

Higiena i pielęgnacja oczu u psów – co zrobić, by Twój pupil cieszył się dobrym wzrokiem? Choroby oczu u psów

Pełne miłości, ufności i czułości – takie są oczy naszych ukochanych pupili. Aby Twój pies nadal patrzył na świat bystrym okiem i cieszył się dobrym wzrokiem, trzeba mu pomóc. Jak? Zapewnić odpowiednią higienę i pielęgnację oczu. Sprawdź, co mogą oznaczać łzawiące oczy lub brązowa wydzielina z oczu psa, kiedy wybrać się do weterynarza, jakie są najczęstsze choroby oczu u pupili i czym przemywać oczy psa. W tym wpisie m.in.:

Czy wzrok jest ważny dla psów? Jak widzą psy?

Pielęgnacja i higiena oczu psa – podstawa zdrowia

Czym pielęgnować i przemywać oczy psa?

Choroby psich oczu – objawy i przyczyny

 

Czy wzrok jest ważny dla psów? Jak widzą psy?

Który zmysł wiedzie prym w psim świecie? Nasi czworonożni przyjaciele bazują przede wszystkim na węchu (to psie noski są głównym narzędziem do poznawania otoczenia) oraz na słuchu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie pozostałe zmysły mogłyby być wyłączone, a zwierzak nadal funkcjonowałby bez problemów. Wzrok, mimo iż psy nie są od niego tak zależne, jak np. ludzie, jest bardzo ważny w odbierania bodźców ze świata. Higiena i pielęgnacja oczu u psa są więc bardzo ważne!


Warto wiedzieć!

Mimo iż większość psów bazuje przede wszystkim na węchu, są też rasy, które były hodowane tak, aby jak najlepiej posługiwać się wzrokiem. Należą do nich m.in.:

  • charty, których zadaniem było polowanie na szybko uciekające zwierzęta,

  • owczarki, które mogą dostrzec nawet niewielkie poruszenia w otoczeniu i w porę zareagować,

  • różne gatunki aporterów – potrafią śledzić wzrokiem tor lotu upolowanego ptaka, aby jak najszybciej odnaleźć miejsce, na które spadł.


 

Jeśli myślimy, że psy widzą świat tak samo, jak my, jesteśmy w błędzie. Przede wszystkim psy nie rozróżniają kolorów tak jak ludzie – widzę odcienie żółtego i niebieskiego. Zieleń, pomarańcz czy żółć psy widzą jak różne odcienie żółtego, natomiast kolory takie jak fiolet i niebieski, jak odcienie niebieskiego w różnym natężeniu. Kolor czerwony to dla psów ciemna szarość lub odcienie bliskie czerni.

Poza tym zakres widzenia psów jest mniejszy niż u ludzi – pupile nie dość, że poruszają się na 4 łapach, to jeszcze są znacznie niższe niż ludzie. Z tego powodu, bazując tylko na wzroku, nie byłyby w stanie odpowiednio szybko zareagować na bodźce pochodzące z zewnątrz – np. na przebiegającego człowieka, innego psa czy przejeżdżający rower.

Psy są lepiej przystosowane do widzenia w półmroku, m.in. dzięki dużej ilości fotoreceptorów (pręcików), które odpowiadają za widzenie kształtów czy ruszających się obiektów w słabym oświetleniu. Gorzej wypada u nich jednak ostrość widzenia.

Pielęgnacja i higiena oczu psa – podstawa zdrowia

Mimo iż wzrok dla psa nie jest głównym zmysłem, dzięki któremu poznaje świat, to konieczność dbania o zdrowie oczu pupila jest absolutnym obowiązkiem każdego właściciela. Higienę oczu psa warto zacząć przede wszystkim od regularnych oględzin, dzięki którym możesz wykryć zmiany, takie jak: łzawienie oczu psa, zamglenie, wysięk, mrużenie czy zaczerwienienie oczu. Wszystkie te objawy mogą wskazywać na wystąpienie poważniejszego problemu, dlatego nie można bagatelizować pierwszych symptomów.

Kontroluj oczy swojego pupila minimum co tydzień. A ponieważ na pewno kochasz swojego czworonożnego przyjaciela, to prawdopodobnie jeszcze częściej patrzysz mu prosto w oczy. 😉

Jak kontrolować oczy psa?

  • Ustaw pupila w dobrze oświetlonym miejscu.

  • Zajrzyj zwierzakowi prosto w oczy.

  • Zwróć uwagę, czy oczy nie łzawią, nie ropieją, czy oczy nie są zamglone, zaczerwienione lub suche, a także czy gałka oczna ma normalne rozmiary.

  • Kciukiem delikatnie odwiń dolną powiekę i skontroluj soczewkę – powinna być ona różowa. W żadnym wypadku nie może być czerwona ani biała.

Co jeszcze warto robić, żeby dbać o oczy psa?

  • Regularnie zabieraj swojego pupila do weterynarza, który będzie systematycznie sprawdzać, czy ze zdrowiem i oczami Twojego psa wszystko jest w porządku.

  • Dbaj o to, by włosy wokół oczu psa były krótko przycięte. Dzięki temu znacznie zmniejszy się ryzyko zakażenia czy infekcji.

  • Stosuj właściwą dietę pozbawioną alergenów – to bowiem alergie objawiają się np. zaczerwienieniem czy łzawieniem oczu u psa.

  • Myj i delikatnie przecieraj oczy Twojego psa, zwłaszcza wtedy, gdy ma tendencje do łzawienia. Oczy możesz przemywać np. specjalnymi płynami dostępnymi bez recepty.

  • Usuwaj brązową wydzielinę z oczu psa – gdy pies śpi, z jego oczu usuwane są zanieczyszczenia, które gromadzą się w wewnętrznym kąciku oka i mają postać grudek. Taką wydzieliną należy usuwać przy pomocy płynu do higieny oczu i wacika kosmetycznego. Ważne, by przecierać oczy psa delikatnie, ruchem od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Jeśli nie będziesz dbać o ten aspekt, może to doprowadzić do zalegania wydzieliny, powstania ciemnych złogów, przylegających do skóry i włosów.

Czym pielęgnować i przemywać oczy psa?

Wybór odpowiedniego preparatu do higieny oczu psa jest bardzo ważny, ponieważ oczy są delikatnym narządem i łatwo je podrażnić. Jaki produkt wybrać? Możesz postawić na płyn lub chusteczki do oczu dla psa. Ważne jest to, by zwrócić uwagę na skład produktu. Najlepiej wybrać taki, który nie zawiera sztucznych składników, mogących podrażniać zarówno oczy, jak i skórę.

Możesz postawić np. na płyn WildWash SPA przeznaczony do pielęgnacji i higieny psich oczu. Produkt ma w składzie wyłącznie naturalne substancje, jest łagodny, bezpieczny i nie podrażnia.

Warto wiedzieć! Przed wyborem konkretnego produktu, zwróć uwagę, czy dany płyn jest przeznaczony do przemywania oczu, czy może tylko ich okolic. Płyny do oczu są wytwarzane na bazie wody, a do tego delikatne, o łagodnym lub całkiem neutralnym zapachu. Nawilżają i oczyszczają worki spojówkowe.

Poza płynami można stosować także roztwory soli fizjologicznej, ciepłą wodę lub esencję herbacianą. Warto jednak upewnić się u weterynarza, który z domowych sposobów będzie odpowiedni dla Twojego pupila.

Choroby psich oczu – objawy i przyczyny

Co powinno zwrócić Twoją szczególną uwagę? Objawy, takie jak:

  • zamglone oczy u psa,

  • niebieska błona na oku psa,

  • zmiana koloru oczu,

  • wysięk lub ropna wydzielina,

  • białe lub czerwone spojówki,

  • przymknięte oko lub oczy,

  • widoczna trzecia powieka,

  • nienaturalny rozmiar gałki ocznej.

O czym mogą świadczyć powyższe symptomy? Na przykład o wystąpieniu u pupila choroby oczu, urazu bądź infekcji. Najczęstsze przypadłości to:

  • Zapalenie spojówek u psa – objawia się łzawieniem i mrużeniem oczu, zaczerwienieniem oraz obrzękiem spojówek i zaczerwienieniem trzeciej powieki. Przyczyną zapalenia spojówek mogą być wirusy, bakterie, chlamydie lub alergie.

  • Urazy mechaniczne, ciała obce – rozcięcia powiek czy uszkodzenia oka np. w wynika walki z innymi psami, wbicie się źdźbła trawy czy ciernia, ziarenka piasku pod powieką.

  • Niedrożność przewodów łzowych – zablokowane przewody łzowe, które odprowadzają łzy z oczu przez nos, powodują, że łzy zaczynają intensywnie wypływać przez oczy. Dzieje się tak często m.in. u psów ras brachycefalicznych, których kanaliki łzowe są zwykle krótsze i mają tendencję do powstawania niedrożności. Są to np. buldogi francuskie, pekińczyki, mopsy, boston teriery czy boksery.

  • Zespół suchego oka – łzawiące oczy u psa to problem, tak samo, jak zbyt suche oczy. Niedostatek łez sprawia, że oko, które było dotychczas przyzwyczajone do wilgoci, staje się podrażnione. Z oczu psa może wydobywać się lepka, gruba wydzielina. Pupilowi towarzyszy ból i może mieć problemy z widzeniem.

  • Alergie – alergie środowiskowe powodują zaczerwienienie i łzawienie oczu u psów oraz dyskomfort pupili.

  • Entropium – choroba wrodzona, która polega na tym, że krawędź powieki zawija się do środka oka, przez co rzęsy i włosy powieki drażnią rogówkę. Może to wywoływać łzawienie i mrużenie oczu czy zapalenie lub uszkodzenie rogówki. Na chorobę narażone są przede wszystkim psy ras brachycefalicznych, chow–chow, shar pei i psy ras olbrzymich (np. mastif, nowofundland).

  • Ektropium – choroba wrodzona, która polega na wywinięciu brzegu powieki na zewnątrz, w wyniku czego odsłonięta zostaje spojówka. Zostaje upośledzona praca filmu łzowego oka, a to z kolei może prowadzić do pogorszenia wzroku, chorób rogówki czy utraty wzroku. Choroba ta występuje często u bernardynów, mastifów, spanieli, retrieverów i psów gończych.

  • Wypadnięcie gałki ocznej – to nagły stan, który koniecznie wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Gałka oczna przemieszcza się do przodu i zaczyna wypadać z oczodołu. Przyczyną takiego stanu rzeczy są najczęściej urazy, wypadki komunikacyjne czy guzy nowotworowe zlokalizowane za gałką. Problem ten dotyka najczęściej psów ras brachycefalicznych. Wypadnięcie gałki to dla psa bardzo często duży ból, a także ryzyko utraty wzroku lub usunięcia oka (gdy nie zareaguje się w porę).

  • Wrzód rogówki – polega na przerwaniu ciągłości rogówki. Wrzody mogą być powierzchniowe lub głębokie, a przyczyniają się do nich np. zapalenia bakteryjne oczu, urazy, ciała obce czy nieprawidłowa produkcja łez.

  • Zaćma – objawia się zmętnianiem soczewki i niebiesko-mlecznym kolorem źrenicy. Właściciele psów z zaćmą często opisują objawy jako zamglone oczy u psa czy niebieska błona na oku psa. Zaćma jest chorobą przewlekłą, która prowadzi do utraty wzroku.

  • Jaskra – podczas tej choroby źrenica oka się rozszerza, dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i silnego bólu. Jaskrę wywołuje wzrost ciśnienia w gałce ocznej, spowodowany innymi chorobami oka.

Choć niektórych chorób czy urazów nie da się zapobiec, to zdecydowanie warto dbać o higienę oczu psów – zarówno dla ich zdrowia, jak i komfortu. Systematyczne kontrole i przemywanie oczu psa delikatnym płynem pomogą utrzymać piękne oczy Twojego pupila w zdrowiu.

Powrót do sklepu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium