Jak dbać o łapy psa latem?
Jak dbać o łapy psa latem?

Jak dbać o łapy psa latem?

Upał, palące słońce i rozgrzany asfalt, a nawet duża ilość kleszczy potrafią dać się we znaki każdemu czworonogowi. Urazy, skaleczenia, sucha i pękająca skóra na opuszkach mogą znacznie obniżyć komfort życia zwierzęcia. Sprawdź, jak dbać o łapy psa latem, jaki wpływ na samopoczucie pupila ma upał i jak zapobiegać poparzeniom psich łapek.

Z tego wpisu dowiesz się:

O samopoczuciu psa w upalne dni

Dlaczego trzeba dbać o łapy psa latem?

Jak dbać o łapy psa latem?

Co zrobić, by pies nie poparzył łap w upalne dni?

 

Samopoczucie psa w upalne dni

Upał to dla każdego psa duże wyzwanie. Zwierzęta męczą się z powodu wysokiej temperatury nie dlatego, że grzeje je gruba sierść, ale dlatego, że psy się nie pocą, a co za tym idzie – nie mogą schładzać się tak, jak ludzie. Narządem, dzięki któremu pies może trochę obniżać temperaturę ciała, jest język – właśnie dlatego Twój pupil wyciąga go na wierzch i głośno zieje, gdy jest mu za gorąco. Jedynymi częściami psiego ciała, które w minimalnym stopniu się pocą, są opuszki łapek, jednak pocenie się w tym miejscu jest jednak tak niewielkie, że nie może skutecznie schłodzić psa.

Co się dzieje, gdy psu jest za ciepło? Szybko i intensywnie oddycha – nawet wtedy, gdy jest w spoczynku. Ziajanie może co prawda obniżyć temperaturę ciała zwierzęcia, jednak nie na tyle, by zabezpieczyć je np. przed przegrzaniem czy udarem (zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach i naprawdę gorące dni). Gdy pies dozna udaru, zieje jeszcze mocniej, oddech znacznie przyspiesza, pojawia się wysoka gorączka i zwierzę zaczyna się ślinić. W skrajnych przypadkach może nawet stracić przytomność.

Przegrzanie jest niebezpieczne dla każdego psa, a w szczególności dla psich seniorów, suk spodziewających się potomstwa, szczeniąt i psów chorych (np. z dolegliwościami sercowymi). Rasami, które wyjątkowo źle znoszą upały, są, ze względu na krótką kufę, buldogi, mopsy, boksery czy shih tzu.

Aktywność psa w upalne dni

W upalne dni psy często nie mogą znaleźć sobie miejsca – pokładają się na podłodze lub w cieniu, w poszukiwaniu schronienia i ulgi. Dużo piją (a co za tym idzie, częściej muszą załatwiać potrzeby fizjologiczne), mogą nie mieć apetytu i energii. Pamiętaj jednak, że psia natura często powoduje, że Twój pupil może biegać np. za zabawką (lub za Tobą), tak długo, jak będziesz się z nim bawić i dosłownie do uraty sił. Wysiłek w gorące dni jest niewskazany – wszelkie aktywności zarezerwuj najlepiej na godziny wieczorne lub wczesno-poranne, a w ciągu dnia wychodź z psem częściej, ale na krótko.

Upał a psie łapy. Dlaczego trzeba dbać o łapy psa latem?

Zdrowe i zadbane psie łapki zapewniają zwierzęciu komfort i dobre samopoczucie – dzięki nim pies może swobodnie się przemieszczać i bawić. Co prawda opuszki łapek zostały ewolucyjnie dobrze przystosowane i uodpornione na niekorzystne warunki atmosferyczne, jednak nie na tyle, by zapewnić pupilowi ochronę w każdych warunkach. Zarówno latem, jak i zimą zwierzę może być narażone na urazy, a co za tym idzie – także na infekcje.

Łapy psa nieustannie mają kontakt z podłożem. Latem, podczas spacerów łapy są narażone m.in. na poparzenia wywołane kontaktem z rozgrzanym asfaltem. Ponadto istnieje ryzyko ataku kleszczy oraz wystąpienia urazów, takich jak rozcięcia, pęknięcia czy głębokie zadrapania. A ponieważ cały ciężar Twojego pupila spoczywa na jego łapkach, każde skaleczenie poduszki łapy u psa oraz inne urazy powodują dyskomfort i ból w trakcie poruszania się.

Jak dbać o łapy psa latem?

Mimo iż warunki pogodowe latem są z reguły bardziej sprzyjające niż zimą, to, jak już wiemy, upał potrafi mocno dać się psim łapkom we znaki. W związku z tym należy pielęgnować psie łapki także w letnich miesiącach. Co robić? Oto podstawy pielęgnacji łap psa latem:

  • Płukanie łapek po spacerze – dzięki temu usuniesz z powierzchni łap część drobnoustrojów oraz zanieczyszczenia i niechciane substancje. Jeśli do łapki Twojego pupila przyczepił się kleszcz, ale jeszcze nie wbił się w skórę, możliwe, że spłuczesz go razem z wodą.
  • Przycinanie sierści między poduszkami – sierść psa nie powinna wystawać poza poduszki, ponieważ może utrudniać to utrzymanie łapek w czystości. Poza tym za długa sierść w połączeniu z niedostateczną higieną mogą prowadzić do powstawania kołtunów oraz do gromadzenia się zanieczyszczeń i powstawania dyskomfortu, bólu i stanów zapalnych. Przycinanie sierści między poduszkami jest szczególnie istotne w przypadku psów ras długowłosych.
  • Przycinanie pazurów – jeśli podczas chodzenia Twojego psa po podłodze słyszysz stukanie pazurów, może to oznaczać, że są one za długie i czas na przycinanie. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy Twój pupil nie spaceruje i nie biega długo po utwardzonych powierzchniach, a pazury nie ścierają się samoistnie. Za długie i zakrzywione pazury mogą utrudniać poruszanie się zwierzęcia i powodować urazy.
  • Pielęgnacja skóry na łapach – latem skóra na łapkach Twojego psa może szybko się wysuszać i pękać. W związku z tym warto zadbać o jej nawilżenie i ochronę, stosując np. Balsam leczniczy do łap dla psa WildWash z olejkiem ze słodkich migdałów, żywicą olibanową i olejkiem z liśćmi kanuka. Balsam, jak i pozostałe produkty WildWash, zawiera wyłącznie naturalne składniki, które są bezpieczne dla zdrowia zwierząt.
  • Kontrola psich łap po spacerze – po powrocie do domu sprawdź, czy łapki Twojego pupila są całe i zdrowe. Zwróć uwagę, czy nic nie wbiło się pomiędzy opuszki i czy żaden nieproszony gość nie przywędrował z Wami do domu. Skaleczenia i poparzenia łap psa mogą być dla niego naprawdę dokuczliwe, a im szybciej zauważysz, że coś jest nie tak, tym szybciej pomożesz przyjacielowi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat pielęgnacji łap psa, przeczytaj ten wpis.


Czy wiesz, że…

Latem nie tylko łapy psa mogą być narażone na negatywne skutki wysokich temperatur. Także psie noski mogą szybciej wysychać, a co za tym idzie – zmniejszać komfort Twojego pupila. O tym, co oznacza suchy nos u psa i jak pomóc pupilowi, przeczytasz w tym wpisie. A jeśli już teraz chcesz zadbać o nos swojego czworonoga, postaw na Balsam WildWash Best Ever dla psów i kotów.


 

Ważne! Co zrobić, by pies nie poparzył łap w upalne dni?

Często właściciele psów nie zdają sobie sprawy z tego, jak gorące mogą być chodniki czy ulice. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój pupil nie chodzi po „rozżarzonym węglu”, przyłóż mocno rękę do ziemi na kilka sekund i sprawdź, czy nie jest za gorąca. Jeśli okaże się, że chodnik czy jezdnia Cię parzą, Twój pies na pewno też to poczuje. Szybko zareaguj w takiej sytuacji i zejdźcie z gorącej drogi. W upały najlepiej spacerować z psem w cieniu i po nieutwardzonym podłożu.

A teraz, gdy już wiesz, jak upał wpływa na samopoczucie psa oraz jak dbać o pupila w upalne dni, przytul swojego czworonożnego przyjaciela i, jeśli temperatura na to pozwala, idźcie na długi spacer. 😉

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium