Jak kąpać PSA?
Jak kąpać PSA?

Jak kąpać psa?

Wielu opiekunów psów, szczególnie tych początkujących, zadaje sobie pytania związane z kąpielą psów:

- Czy w ogóle trzeba kąpać psa?

- Czy można kąpać szczeniaka?

- Jak często kąpać psa?

- Jakich produktów używać do kąpieli?

- Jak przyzwyczaić psa do kąpieli i ograniczyć stres z tym związany?

- Jakie korzyści przynosi regularna kąpiel i pielęgnacja psa?

Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania…

Dziki pies pierwotny nie wymagał kąpieli gdyż żył w swym naturalnym środowisku. Takie czynności jak kąpiel w rzece, deszcze, słońce, tarzanie się w trawie, piasku, śniegu, wzajemne wylizywanie, iskanie – powodowały, że psy w naturalny sposób dbały o swoją czystość w zgodzie z przyrodą i dodatkowe zabieg pielęgnacyjne nie były im potrzebne.

Wraz z udomowieniem psów, a szczególnie wraz z rolą "towarzyszącą" człowiekowi, psy trafiły do domów i mieszkań. To spowodowało konieczność zadbania o właściwą pielęgnację psa z dwóch głównych powodów. Z jednej strony negatywne warunki otoczenia w którym żyją psy wpływają na kondycję ich sierści i skóry, z drugiej zaś strony - my ludzie, akceptując mieszkanie wspólne z psem pod jednym dachem, wymagamy, aby zwierzę było czyste, miało przyjemny lub neutralny zapach i wyglądało na zadbane – poniekąd świadczy to przecież o nas samych… ale także chodzi o ograniczenie czynników ryzyka które mogą wpłynąć negatywie na zdrowie człowieka.

Jednym z czynników który wpływa na konieczność kąpieli psa mieszkającego w domu - jest środowisko w którym żyją psy domowe w miastach tj. zanieczyszczone i suche powietrze, duże różnice temperatur (szczególnie w okresie jesienno-zimowym - zimno na zewnątrz, ciepło w domu), niewystarczająca ilość ruchu na świeżym powietrzu, nieodpowiednia dieta, występujący stresem wynikający z faktu, że psy (jako zwierzęta stadne) są pozostawiane same na długie godziny w domach. W związku z tym pojawiły się u psów domowych różne problemy zdrowotne, również te związane z kondycją sierści i skóry naszych pupili– wypadanie sierści, filcowanie, nadmierne kołtunienie, łysienie, suchość skóry, stany zapalne skóry spowodowane przez bakterie i lub drożdżaki, alergie skórne oraz problemy z nadwrażliwą skórą. Tego typu problemy już wręcz wymagają wdrożenia konsekwentnego planu pielęgnacji psa po wcześniejszej konsultacji ze specjalistami – weterynarzem i groomerem. Zatem bez kąpieli psa domowego, w obecnych czasach raczej się nie obejdzie…oczywiście od rasy psa, kondycji oraz trybu życia będzie zależeć częstotliwość kąpieli.

Jak często kąpać psa?

Kiedy mamy zdrowego psa, powinniśmy go kąpać wtedy kiedy jest naprawdę brudny. Często wystarczy opłukanie wodą lub umycie szamponem tylko łap psa które zazwyczaj są najbardziej zabrudzone. Jednak kiedy nasz pies jest solidnie zabrudzony, wytarzał się w czymś „pachnącym”, lubi kąpiele błotne lub zaczyna się podejrzanie często drapać, nie ma na co czekać – jest konieczna kąpiel przy użyciu specjalnego naturalnego szamponu, którego receptura jest dostosowana do skóry psa i zapobiega jej wysuszeniu.

Niewątpliwie na częstotliwość kąpieli psa ma wpływ również długość sierści i podszerstka. Generalnie psy długowłose wymagają zdecydowanie częstszych kąpieli (np. raz w miesiącu) i  regularnego, nawet codziennego czesania.

Wiele osób zastanawia się, czy można kąpać szczeniaka, który opuścił swój rodzinny kojec i trafił do nowego domu?

Tak, zdecydowanie można. Łagodny naturalny szampon dla szczeniąt nie zaszkodzi maluszkowi. Oczywiście trzeba pamiętać, że szczeniaka należy kąpać tylko wtedy kiedy jest naprawdę brudny lub kiedy brzydko pachnie. Pierwsze kąpiele za młodu, przyzwyczają stopniowo malucha do pielęgnacji w późniejszym wieku. Oczywiście kiedy mały piesek ubrudzi się przy sikaniu lub robieniu kupy 😊 bezwzględnie trzeba go wykąpać. Po kąpieli trzeba szczególną uwagę zwrócić na dokładne wysuszenie sierści i skóry szczeniaka suchymi ręcznikami. Może na końcu pomóc nam suszarka ale nastawiona delikatnie na letni i słaby nawiew.

Jakich produktów używać do kąpieli psa?

Musisz pamiętać, że skóra twojego pupila jest znacznie bardziej wrażliwa niż skóra ludzkiego dziecka. Naturalne szampony dla psów są odpowiednio zbilansowane pod względem pH, dzięki temu są wyjątkowo łagodne i doskonale pasują do skóry Twojego zwierzaka. Składniki odżywcze naturalnych szamponów dla psów dobrze się wchłaniają w skórę, nie powodują świądu, suchości czy łupieżu. Bardzo dobrze się pienią i łatwo spłukują. Naturalne szampony dla psów są w pełni bezpieczne – nie podrażniają oczu, skóry i mogą być używane do kąpieli szczeniąt od 6 tygodnia życia, dlatego nie warto eksperymentować, używając zamiennie produktów do mycia dla ludzi.

Jak przyzwyczajać psa do kąpieli i ograniczyć stres dla zwierzęcia?

Od małego warto psa przyzwyczajać do kąpieli. Możesz z powodzeniem to robić pod prysznicem lub wannie. Pamiętaj, aby przed kąpielą psa, dokładnie wyczesać jego sierść.

Zaczynamy od zapoznania psa z miejscem mycia - kąpieli. Dobrze jest przed pokazaniem psu miejsca kąpieli pozostawić tam kilka przysmaków. Czynność tą możesz powtarzać codziennie na kilka dni przed prawdziwą kąpielą, aby pies już samo wejście do łazienki kojarzył pozytywnie.

Przed kąpielą psa warto ułożyć matę antypoślizgową która spowodowuje, że pies będzie czuł się stabilnie i bezpiecznie na tak przygotowanym podłożu. Kiedy już wprowadzimy psa pod prysznic lub do wanny - oswajamy psa z miejscem mycia. Możemy spróbować dać mu przysmak dla wzmocnienia pozytywnego, aby kojarzył wejście do brodzika czy wanny pozytywnie ale jeżeli odmówi przysmaka oznacza to, że jest bardzo mocno zestresowany. Kiedy pies zachowuje się spokojnie, delikatnie odkręcamy wodę i oswajamy psa z dźwiękiem prysznica. Kiedy pies nadal reaguje spokojnie, rozpoczynamy mycie. Woda powinna być dobrze letnia. Dokładnie zmocz całego psa omijając okolice uszu i oczu. Zaczynamy mycie od łap psa tak, aby pojawiła się piana po użyciu szamponu, następnie umyj inne części ciała, masując zady, tułw i szyję psa. Po umyciu, a  przed spłukaniem, pozostawiamy szampon przez kilka minut na sierści, aby substancje odżywcze w nim zawarte przeniknęły do skóry i włosów. Następnie dokładnie spłukujemy psa i rozpoczynamy suszenie sierści psa wykorzystując do tego celu suche ręczniki. Szczególnie w zimie warto psa dosuszyć suszarką, ale tak jak już pisaliśmy wcześniej -  nastawioną na letni i słaby nawiew. Przygotuj smaczki, aby nagradzać psa przy suszeniu. Uwaga – niektóre psy panicznie boją się suszarki! – wtedy nie zmuszaj psa na siłę do suszenia. Wytrzyj bardzo dokładnie psa ręcznikami, daj przysmak i zostaw w spokoju.

Podsumowując... - kąpiemy psy wtedy kiedy są brudne lub wg zaleceń specjalisty przy problemach dermatologicznych. Małe zabrudzenia spłukujemy wodą lub przecieramy wilgotną szmatką. Możemy też umyć naturalnym szamponem tylko same łapy, gdyż zazwyczaj są najbardziej zabrudzone. Przy większych zabrudzeniach, konieczna jest kąpiel przy użyciu naturalnych szamponów przeznaczonych specjalnie dla psów. Dobrze stosowana kąpiel (wtedy kiedy jest ona potrzebna), przy użyciu naturalnych szamponów dla psów przyniesie same korzyści. Sierść będzie puszysta, lśniąca i delikatnie pachnąca. Skóra psa zostanie dodatkowo nawilżona i zabezpieczona. Pies będzie zdrowy, będzie wyglądał pięknie i niewątpliwie będzie to powodem do radości dla każdego opiekuna. W ofercie WildWash znajdziesz specjalne funkcjonalne receptury naturalnych szamponów dla szczeniąt, psów starszych, odstraszających owady i pasożyty, usuwające intensywne  nieprzyjemne zapachy, do skóry wrażliwej i alergicznej, do sierści jasnej i białej, do sierści tłustej i ciemnej oraz inne produkty do pielęgnacji psów. Pełna oferta naszych produktów jest dostępna na www.wildwash.pl

Jeżeli wpis był dla Ciebie interesujący polub nas na Facebooku i Instagramie.

Odkrywaj sekret naturalnej pielęgnacji z WildWash.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium