Jak pielęgnować ciemną i czarną sierść psa?
Jak pielęgnować ciemną i czarną sierść psa?

Jak pielęgnować ciemną i czarną sierść psa?

Pielęgnacja psiej sierści to kwestia nie tylko estetyczna, ale również zdrowotna. Regularne, dostosowane do potrzeb czworonoga zabiegi, takie jak mycie, odżywianie, czesanie czy szczotkowanie zapobiegają kołtunieniu się i matowieniu sierści, a także stanom zapalnym skóry. Co więcej, dzięki częstej pielęgnacji psiej szaty, możesz w porę dostrzec niepokojące zmiany dermatologiczne, rany czy pasożyty i odpowiednio zareagować. W tym artykule bierzemy pod lupę czarną i ciemną sierść. Jak o nią dbać? Jaki szampon do ciemnej sierści wybrać? Jak usunąć przebarwienia sierści u psa? Podpowiadamy!

Poznaj sierść swojego pupila

Sierść psów może posiadać różne kolory, długości i struktury. O ile rozpoznanie barwy umaszczenia czy rozróżnienie sierści krótkiej od długiej nie powinno sprawiać problemu, o tyle kwestia struktury psiej szaty może wzbudzać pewne niejasności. Właściciele czworonogów zastanawiają się, jakie rasy psów mają włosy, a nie sierść i na czym polega różnica między nimi. Wyjaśnijmy!

Wśród ras psów rozróżniamy:

  • Rasy z sierścią jednowarstwową – składającą się jedynie z włosa okrywowego, rosnącego na długość. To właśnie ten rodzaj umaszczenia nazywany bywa włosami.
  • Rasy z sierścią dwuwarstwową – pod warstwą włosa okrywowego znajduje się miękki, puszysty podszerstek, który chroni psa przed skrajnymi temperaturami i wodą.

Co ważne, zarówno psy krótko-, jak i długowłose, mogą posiadać jedną lub dwie warstwy sierści.

Jak dbać o sierść psa – praktyczne wskazówki

Psy o jednowarstwowej sierści (tzw. włosach), czyli yorkshire teriery, maltańczyki czy pudle, powinny być regularne czesane, przy użyciu odpowiednich szczotek – pozwoli to utrzymać ich szatę w nienagannej kondycji, zapobiegnie jej filcowaniu i matowieniu.

Ze względu na to, że jednowarstwowa sierść rośnie na długość, częstą praktyką jest strzyżenie psów. Nie warto jednak przeprowadzać go samodzielnie! Najlepiej, jeżeli fryzurą pupila zajmie się profesjonalny groomer, który dobierze optymalną długość sierści (przy zbyt krótkim włosie okrywowym pies mógłby mieć problemy z termoregulacją!) i bezpiecznie przeprowadzi zabieg.

Psy o dwuwarstwowej sierści (z podszerstkiem) to m.in. jamniki, labradory czy mopsy. Ich szata wymaga regularnego wyczesywania szczotkami i narzędziami przeznaczonymi do usuwania martwych włosów podszerstka (np. furminator). W przeciwnym wypadku, warstwa sierści, która znajduje się przy skórze, może kołtunić się, blokować dostęp powietrza i stanowić doskonałą pożywkę dla bakterii, grzybów i pasożytów.

Ciemna lub czarna sierść u psa

O kolorze umaszczenia decydują geny. To właśnie one programują w określony sposób melanocyty, czyli komórki pigmentowe, w których obecne są dwa rodzaje barwników:

  • eumelanina, odpowiadająca ciemnym odcieniom umaszczenia – od ciemnego, czekoladowego brązu po czerń;
  • feomelanina, która odpowiada za jasne kolory sierści psa – od jasnych odcieni brązu po żółć.

Jak łatwo się domyślić, w komórkach pigmentowych czarnych lub ciemnych psów dominuje pierwszy ze wskazanych barwników. Im większa jest jego ilość, tym ciemniejsze umaszczenie czworonoga.

Ciemna lub czarna sierść u psa występuje w niemal wszystkich typach ras. Psy o tym kolorze umaszczenia to m.in.: doberman, labrador, owczarek niemiecki, pudel, jamnik, buldog francuski czy sznaucer.

Jak dbać o ciemną sierść psa?

Pielęgnacja psa o ciemnej szacie nie różni się znacząco od pielęgnacji czworonogów o innej barwie umaszczenia. Zabiegi (strzyżenie, trymowanie, czesanie) oraz akcesoria do ich przeprowadzania należy zawsze dostosować do długości oraz struktury sierści.

Kolor sierści może być jednak wskazaniem do wyboru odpowiednich kosmetyków. Szampon do ciemnej sierści nadaje szacie intensywny, głęboki kolor i zapobiega jego płowieniu. Jak często go używać? Kiedy tylko jest to konieczne: gdy zauważysz, że sierść jest matowa lub pozbawiona blasku, gdy pies się zabrudzi lub gdy jego zapach stanie się uciążliwy.

Przebarwienia sierści u psa – skąd się biorą?

Właściciele psów o ciemnej sierści często obserwują szarzenie lub brązowienie szaty swoich czworonogów. Co może być jego przyczyną? Zaniedbanie wyczesywania lub trymowania (u ras z sierścią dwuwarstwową) – podszerstek, który ma jaśniejszy kolor od włosa okrywowego, może przebijać na zewnętrzną warstwę sierści. Rozwiązaniem tego problemu będzie regularne usuwanie martwych włosów. 

Inną przyczyną przebarwienia sierści u psa może być po prostu… siwienie. To naturalny proces, który pojawia się u dojrzałych psów. Niestety, w przypadku ras o czarnym umaszczeniu siwizna bardziej rzuca się w oczy i jest trudniejsza do ukrycia.

Składniki, które polubi ciemna sierść – szampon, odżywka i suplementy

Aby uwydatnić ciemny kolor sierści pupila, warto wprowadzić do jego pielęgnacji następujące składniki:

  • Algi morskie – pozytywnie wpływają na wysycenie koloru, a także nadają sierści blasku.
  • Olejek z mandarynki i słodkiej pomarańczy – odżywiają sierść i ograniczają jej przetłuszczanie (problem, który jest szczególnie widoczny u czarnowłosych psów).
  • Morszczyn – działa łagodząco i przeciwzapalnie na skórę psa.
  • Olej z wiesiołka – zapobiega przesuszeniu naskórka oraz nadmiernemu przetłuszczaniu się czarnej sierści.

Powyższe składniki znajdziesz w Szamponie dla psa do sierści ciemnej albo przetłuszczającej się WildWash. Jego regularne stosowanie sprawi, że ciemna szata Twojego czworonoga będzie błyszcząca, odżywiona, zdrowa i intensywnie wybarwiona.

Działanie kosmetyków możesz wzmocnić odpowiednią suplementacją. Czarna sierść u psa będzie prezentować się doskonale, jeżeli w codziennej diecie czworonoga znajdzie się biotyna, kolagen, skrzyp polny, pokrzywa, czystek, cynk oraz kwasy omega-3 i omega-6.

powrót do sklepu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium