Jak pielęgnować jasną i białą sierść psa?
Jak pielęgnować jasną i białą sierść psa?

Jak pielęgnować jasną i białą sierść psa?

Pielęgnacja psów o białym umaszczeniu może wiązać się z pewnymi trudnościami, ale… wcale nie musi! Wystarczy, że zaopatrzysz się w niezbędną wiedzę, sprawdzone preparaty i odpowiednie narzędzia, a zabiegi pielęgnacyjne zmienią w prawdziwą przyjemność – zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego pupila. Sprawdź, jak wybrać szampon dla białego psa, poznaj najważniejsze informacje na temat pielęgnacji sierści i przekonaj się, że wybielanie sierści psa nie musi być trudne! 

Rodzaje sierści a pielęgnacja

Szata większości psów składa się z dwóch warstw. Są to:

  • Podszerstek – warstwa sierści, położona bezpośrednio przy skórze psa i niewidoczna na pierwszy rzut oka (uwidocznienie podszerstka zwykle możliwe jest dopiero po rozgarnięciu szaty zewnętrznej). Podszerstek jest delikatny, miękki i puszysty. Jego zadaniem jest ochrona skóry i całego organizmu psa przed wychłodzeniem, przegrzaniem, działaniem wody czy podrażnieniami.
  • Włos okrywowy – stanowi zewnętrzną, widoczną część szaty psa. Włos okrywowy może mieć rozmaite długości, kolory oraz struktury.

Psy o dwuwarstwowej sierści to m.in. labradory, husky, jamniki. Ich pielęgnacja powinna skupiać się przede wszystkim na wyczesywaniu martwego podszerstka (np. przy użyciu furminatora), który może blokować dostęp powietrza do skóry i powodować stany zapalne.

Część ras pozbawiona jest podszerstka i posiada tylko jedną warstwę sierści – włos okrywowy, który rośnie na długość (w związku z czym zaleca się jego regularne strzyżenie). To właśnie ten typ szaty określany jest czasem mianem włosów. Psy, które go posiadają to m.in. yorkshire teriery, maltańczyki, pudle. Pielęgnacja psów z jedną warstwą sierści opiera się na regularnym czesaniu i usuwaniu martwych włosów okrywowych.

Częstotliwość kąpieli należy dostosować do indywidualnych potrzeb psa oraz opiekuna – czworonoga bez wątpienia warto umyć, kiedy jego sierść staje się matowa, brudna i nieciekawie pachnie (np. kiedy pies wytarza się w odchodach).


Suplementacja psów z białą sierścią (i nie tylko)

Aby sierść Twojego pupila była silna, błyszcząca i zdrowa, warto zadbać o nią zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Oprócz zdrowej, zbilansowanej diety, możesz podawać pupilowi także psie suplementy. Substancje, które poprawiają wygląd i zdrowie, zarówno skóry, jak i sierści, to m.in. witaminy z grupy B, a także witaminy A, C i E. W diecie czworonoga nie powinno zabraknąć miedzi, cynku i żelaza, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.


 

Biała sierść u psa – skąd się bierze

Za kolor umaszczenia odpowiadają barwniki zawarte w komórkach pigmentowych (melanocytach): eumelanina i feomelanina. Pierwszy z barwników odpowiada ciemnym kolorom – głębokiemu brązowi i czerni. Drugi – barwom jasnym, od delikatnego brązu po żółty. Natężenie poszczególnych barwników w komórkach odpowiada za konkretne kolory umaszczenia u czworonoga.

Z białą sierścią mamy do czynienia w sytuacji, gdy w melanocytach nie występuje żaden barwnik (lub jedynie niewielka ilość feomelaniny, odpowiadająca za najjaśniejsze rodzaje umaszczenia u psów).

Co ciekawe, zjawisko braku barwnika bardzo rzadko występuje w naturze. Większość psów o białej sierści pochodzi z hodowli, w których selekcjonuje się psy o określonych cechach genetycznych. Do najpopularniejszych ras psów o białej lub jasnej sierści zalicza się:

  • maltańczyki,
  • pudle,
  • bulteriery,
  • szpice,
  • west highland white teriery,
  • bolończyki,

Ciekawym przykładem psa o białym umaszczeniu jest owczarek podhalański – unikalny kolor sierści odgrywa znaczącą rolę w jego pracy. Biała szata sprawia, że człowiek może bez problemu odróżnić owczarka od wilka. Z drugiej strony, wzbudza ona zaufanie owiec, które akceptują towarzystwo psa podczas wypasu lub zapędzania do zagrody.

Nie każdy biały pies to albinos

Szczególnym typem psów o białym umaszczeniu są albinosy. Czworonogi, które zmagają się z chorobą genetyczną, nie posiadają pigmentu w sierści, oczach oraz skórze. Z tego względu wymagają szczególnej opieki, m.in. ochrony przed słońcem.

Brązowienie białej sierści u psa i inne problemy pielęgnacyjne

Pielęgnacja psa o jasnym umaszczeniu nie różni się znacząco od pielęgnacji czworonogów o innym kolorze umaszczenia. Wbrew pozorom, biała sierść nie powinna się bardziej brudzić – o ile znajduje się w nienagannej kondycji, jest elastyczna i zdrowa.

Sposób oraz częstotliwość przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych należy dostosować do struktury oraz długości sierści (o czym wspominaliśmy nieco wcześniej). Nieco inaczej rzecz przedstawia się w przypadku doboru kosmetyków, takich jak odżywka czy szampon dla psa o białej sierści – zdecydowanie warto postawić na produkty dedykowane zwierzakom o jasnym umaszczeniu, ułatwiające zachowanie nieskazitelnego odcienia szaty. Szampon dla psa o jasnej sierści WildWash zawiera naturalne substancje, które rozjaśniają kolor umaszczenia i pozwalają zachować śnieżnobiały blask.

Jak wybielić włosy maltańczyka?

Jeżeli zauważysz, że sierść Twojego pupila brązowieje lub żółknie, koniecznie zadbaj o regularną pielęgnację: wyczesywanie martwych włosów i kąpiel. Sięgnij po szampon wybielający dla psa, który poprawi kolor szaty. Wybieraj jednak tylko preparaty z naturalnymi składnikami rozjaśniającymi (cytryna, rumianek, limonka) i unikaj agresywnych kosmetyków, np. z wodą utlenioną, która może wysuszyć i podrażnić skórę psa.

Problemem estetycznym, z którym zmaga się wiele białych psów, są brązowe zacieki, pojawiające się w pobliżu oczu oraz pyszczka. W pierwszym przypadku pojawiają się one na skutek kontaktu sierści ze łzami. W drugim – ze śliną. Niestety, pozbycie się ich jest zwykle niemożliwe. Aby nie dopuścić do pogorszenia wyglądu sierści, postaraj się rozwiązać przyczynę nadmiernego łzawienia lub ślinienia u Twojego czworonoga.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium