Jak pielęgnować uszy psa?
Jak pielęgnować uszy psa?

Jak pielęgnować uszy psa?

Słuch jest bardzo ważnym zmysłem dla psów – drugim, zaraz po węchu. Jego utrata lub osłabienie mogą powodować zaburzenia w zachowaniu zwierzęcia, a wszelkie infekcje objawiają się najczęściej bardzo boleśnie. Gdy u psa wystąpią silne dolegliwości, w gabinecie weterynarza będzie bronił się przed jakimkolwiek działaniem w okolicach bolącego miejsca. Próby uśmierzenia bólu i pomocy zwierzakowi mogą być trudne, a chodzi przecież o to, by pies był zdrowy, czuł się dobrze i mógł beztrosko ganiać za zabawkami czy patykami na spacerach.  Żeby uniknąć przykrych konsekwencji, należy więc dbać o higienę psich uszu. Sprawdź, jak pielęgnować uszy psa, czego nie robić i zadbać o zdrowie Twojego pupila.

Podstawa w pielęgnacji uszu psa – regularne kontrole uszu

Regularne oględziny uszu oraz wszelkie manipulacje (oczywiście nie na siłę i wykonane w sposób bezbolesny!) przyzwyczają zwierzę do zabiegów pielęgnacyjnych. Im szybciej zaczniesz, tym łatwiej będzie przyzwyczaić pupila do dotykania, kontrolowania i czyszczenia uszu.

Bardzo ważne są regularne kontrole kanałów słuchowych psa. Jak sprawdzić, czy z uchem jest wszystko w porządku? Wywiń delikatnie ucho i sprawdź, jak wygląda kanał słuchowy zewnętrzny. Sygnały ostrzegawcze, które świadczą o tym, że z uchem może dziać się cos niedobrego to:

  • nieprzyjemny zapach z okolic ucha,
  • zaczerwienienia,
  • wypływy z ucha, widoczne u podstawy ucha,
  • nadmierne zainteresowanie uszami przez pupila.

Jeśli u Twojego psa wystąpią jakiekolwiek objawy chorobowe, nie staraj się walczyć z nimi na własną rękę – czym prędzej udaj się do weterynarza.


Warto wiedzieć! Budowa psiego ucha

Część, którą widzisz po zajrzeniu do ucha psa to ucho zewnętrzne. Składa się ono z przewodu słuchowego w kształcie litery L, gruczołów łojowych i apokrynowych, produkujących wydzielinę. Granicą między uchem zewnętrznym a wewnętrznym jest błona bębenkowa. Za nią występuje jeszcze ucho środkowe i wewnętrzne.


Kształt uszu a zapalenie ucha u psa i inne choroby

Kształt uszu psa jest uzależniony od fizjologii zwierzęcia, ale też od ingerencji człowieka oraz standardów wyznaczanych przez Związek Kynologiczny (w przypadku psów rasowych). Jedne psy mają uszy duże i wiszące, inna małe i stojące. Rozmiarów i kształtów jest prawie tyle, ile psów, ale pewne jest, że właściciele zwierząt o uszach postawionych na baczność mają znacznie mniej problemów z pielęgnacją i zdrowiem swoich czworonogów.

Dlaczego z oklapniętymi uszami jest więcej problemów? Ponieważ taki model fizjonomiczny stwarza problemy z wentylacją kanału słuchowego. To z kolei przyczynia się do częstych zapaleń ucha środkowego i do rozwoju chorób wywołanych przez podrażnienia małżowiny usznej czy kanału słuchowego. Na infekcje uszu narażone są szczególnie psy ras takich jak cocker-spaniel, beagle, basset, jamnik, dog niemiecki, shih tzu czy pekińczyk.

Ważne! Mimo iż w uszach stojących choroby rozwijają się rzadziej niż w opadających, to pielęgnacja uszu psa jest konieczna zawsze – bez względu na kształt uszu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku uszu zamkniętych, oklapniętych, często konieczne mogą być zabiegi pielęgnacyjne i kontrolne nawet co drugi dzień.

Jak pielęgnować uszy psa?

Oprócz regularnego kontrolowania uszu trzeba je także czyścić. By delikatnie, ale skutecznie usunąć zanieczyszczenia oraz nadmiar woskowiny, będziesz potrzebować specjalnego preparatu do czyszczenia uszu psa oraz wacika lub gazika (i odrobinę cierpliwości) - poznaj Płyn do Czyszczenia Uszu dla PSA WILDWASH SPA. Duży wybór produktów do pielęgnacji uszu znajdziesz w każdym sklepie zoologicznym. Czytaj uważnie instrukcję sposobu użycia - zależnie od składników produktów, część z nich powinno się zakraplać do ucha, a inne stosuje się tylko poprzez przecieranie wnętrza ucha zwilżonym płynem płatkiem kosmetyczny czy wacikiem

Jak zazwyczaj czyścić uszy psa? Nie jest to wcale takie trudne:

  • Odsłoń kanał słuchowy ucha.
  • Kilka kropli preparatu zaaplikuj do ucha lub przetrzyj ucho wacikiem dobrze zwilożonym płynem do czyszczenia uszu (zależnie jaki produkt używasz - czytaj sposób użycia).

Wskazówka! Przed zastosowaniem preparatu do czyszczenia uszu, możesz delikatnie podgrzać płyn, umieszczając butelkę w ciepłej wodzie. Bardzo uważaj na to, żeby środek nie był za ciepły – ma być tylko delikatnie podgrzany, żeby jego aplikacja była przyjemniejsza dla zwierzęcia.

  • Masuj przez chwilę podstawę ucha.
  • Pozwól psu wytrzepać ucho – dzięki temu pozbędzie się nadmiaru wydzieliny.
  • Nadmiar płynu wytrzyj wacikiem.
  • Nagródź psa jego ulubionym smakołykiem!

Wskazówka! Jeśli Twój pies ma długą sierść, regularnie usuwaj włoski z uszu. Nie jest to bolesne dla zwierzaka, więc możesz usunąć je zwykłą pęsetą.

Czego NIE robić podczas pielęgnacji uszu psa?

Oto lista czynności zabronionych, które mogłyby spowodować podrażnienia, infekcje czy ból uszu:

  • Podczas czyszczenia uszu nie ingeruj za bardzo w kanały. Wacikiem wytrzyj tylko zewnętrzną małżowinę.
  • Nie wprowadzaj do kanału słuchowego żadnych wacików, ani tym bardziej patyczków higienicznych, ponieważ jego jest bardzo delikatna i bardzo łatwo ją podrażnić. Wytrzyj tylko nadmiar płynu. Specjalistyczne preparaty zawierają środki bakterio i grzybobójcze, które skutecznie działają wewnątrz ucha i zapobiegną infekcjom. Jeśli będziesz na siłę wpychać patyczek do ucha psa, może dojść nie tylko do zaczopowania się kanału zewnętrznego, co spotęguje stan zapalny, ale też do pozostania fragmentu patyczka w uchu. To z kolei może skończyć się nieprzyjemną wizytą u weterynarza.
  • Nie wlewaj wody do uszu psa – nie tylko podrażnia ona ścianki ucha oraz jego wewnętrzną strukturę, ale też trudno ją usunąć. Zalegająca w uchu woda może wywołać zapalenie – bardzo bolesne dla psa.

Jak często czyścić uszy psa?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Uszy pupila trzeba czyścić wtedy, gdy jest taka potrzeba (chyba że weterynarz zaleci inaczej) – gdy są brudne. U jednych psów czyszczenie jest zalecane co pół roku, u innych co kilka tygodni, a u jeszcze innych co drugi dzień – zwłaszcza w ciepłe i upalne dni czy po kąpieli. Częstego czyszczenia wymagają m.in. psy, u których często występuje zapalenie ucha, a także wspomniane wcześniej rasy psów z oklapniętymi uszami.

Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz przyzwyczajać pupila do manewrów w okolicach uszu, tym łatwiej będzie Ci kontrolować ich stan, a także przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne. Regularność, cierpliwość i pozytywne nastawienie to klucze do sukcesu. :)

Zapraszamy na stronę główną: wildwash.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium