Jak radzić sobie z kołtunami u psa?
Jak radzić sobie z kołtunami u psa?

Kołtuny u psów to kłopot, z którym boryka się wielu właścicieli czworonogów. Jak się ich pozbyć? Jak rozczesać sierść? Jak zapobiegać powstawaniu kołtunów? Pytań jest wiele. Na szczęście są na nie proste odpowiedzi i skuteczne rozwiązania. Jeśli problem z kołtunami i filcowaniem się sierści u psa nie jest Ci obcy, nie martw się – wystarczą odpowiednie metody, systematyka i dobry preparat do rozczesywania sierści. Sprawdź, jak i czym rozczesać kołtuny u psa oraz co zrobić, by Twój pupil nie ucierpiał.

Z tego wpisu dowiesz się:

Skąd się biorą kołtuny u psa?

Jak powstają kołtuny u psa

Jak dbać o sierść psa?

Czym rozczesać kołtuny?

Jak rozczesać kołtuny u psa?

Preparat do rozczesywania kołtunów u psa

 

Skąd się biorą kołtuny u psa i jakie mogą być konsekwencje zaniedbania psiej higieny?Rozczesywanie kołtunów u psa

Stan sierści psa w znacznej mierze zależy od tego, jak właściciel czworonoga dba o jego higienę. Niektóre rasy są bardziej narażone na powstawanie gniazd, supłów czy filców niż inne – mowa o rasach długowłosych. Kołtuny u yorka, maltańczyka czy owczarka niemieckiego to często spotykana przypadłość (jeśli właściciele nie pielęgnują należycie sierści).

Warto też pamiętać, że kołtuny tworzą się zarówno na włosach okrywowych, jak i na podszerstku. Pierwszy przypadek dotyczy w znacznej mierze psów o długiej lub średnio długiej sierści, drugi natomiast – psów o gęstej sierści, z dużą ilością podszerstka.

 

Jak powstają kołtuny u psa

i jakie niesie to konsekwencje? Sprawdź:

  • Jeśli sierść jest za rzadko czesana, powoduje to, że zaczyna się kołtunić i filcować.
  • Mocno sfilcowana lub skołtuniona sierść tworzy barierę dla skóry, która utrudnia dopływ tlenu i sprawia, że skóra nie może się wentylować i oddychać.
  • Brak odpowiedniej wentylacji sprawia, że na skórze czworonogów mogą powstawać odparzenia, a nawet stany zapalne. W dodatku pies może zacząć nieładnie pachnieć. A gdy pupil wydziela nieprzyjemny zapach, jaka jest pierwsza myśl wielu właścicieli? Kąpiel. I tu pojawia się kłopot. Kąpanie niewyczesanych psów sprawia, że kołtuny i filce jeszcze bardziej się plączą i zacieśniają. W takich sytuacjach rozczesanie sierści psa może okazać się bardzo trudne lub nawet niemożliwe.
  • Właściciele psów ze skołtunioną lub sfilcowaną sierścią uskarżają się na nieładny zapach, natomiast psiakom doskwiera ból spowodowany ukrytymi pod sierścią odparzeniami.

Wszystko to pokazuje, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i higiena czworonożnych przyjaciół. Sprawdź, jak należycie dbać o swojego pupila i jak rozczesać już powstałe kołtuny.

 

Jak dbać o sierść psa?

Najlepiej przyzwyczajać psa już od pierwszych miesięcy życia do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu możesz stworzyć ze swoim pupilem relację opartą na zaufaniu. Nie będziesz też mieć kłopotów z wyczesywaniem czy kąpielami, gdy pies podrośnie.

Aby zapobiec kołtunieniu i filcowaniu się sierści u psa należy ją regularnie wyczesywać. W zależności od rasy zwierzaka i rodzaju jego sierści należy robić to minimum kilka razy w tygodniu – zwłaszcza w okresie letnim i zimowym. Najlepiej byłoby, gdybyś czesał swojego pupila po każdym, zwłaszcza dłuższym, spacerze.

Istotne są również kąpiele. Zanim jednak zmoczysz psa wodą, wyczesz sierść, by ewentualne kołtuny, które już powstały, nie zacieśniły się. Pod żadnym pozorem do kąpieli psów nie wykorzystuj kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. Tylko preparaty przeznaczone dla psów, mają odpowiednie dla zwierząt pH oraz skład. Ludzkie kosmetyki mogą zaszkodzić czworonogom. Po kąpieli osusz psa ręcznikiem i wytrzyj dokładnie jego uszy. Do suszenia sierści możesz też użyć suszarki z delikatnym nawiewem. Trzymaj ją w odległości około 20 cm od pupila, a podczas suszenia przeczesuj sierść palcami.

 

Czym rozczesać kołtuny? Grzebień i szczotka do rozczesywania kołtunów u psa

Dobór odpowiednich narzędzi do czesania jest niezwykle istotny. Niektóre szczotki i grzebienie dla psów mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Unikaj szczotek plastikowych.

Jaką szczotkę do czesania wybrać? Sprawdź:

  • Długą, jedwabistą sierść psa należy czesać metalowym grzebieniem;
  • Krótką sierść z małą ilością podszerstka czesz włosianą szczotką z krótkim włosem;
  • Do sfilcowanej sierści używaj grzebień z wąsko rozstawionymi, cienkimi zębami.

Ważne, żeby nie stosować szczotek przeznaczonych dla ludzi, ponieważ nie są one odpowiednie do pielęgnacji zwierząt.

Podczas rozczesywania kołtunów i sfilcowanej sierści psa, mogą przydać Ci się także następujące narzędzia:

  • Grzebień z rzadko rozmieszczonymi zębami;
  • Nożyczki;
  • Filcak.

 

Jak rozczesać kołtuny u psa?

Oto sposób na kołtuny u psa, który możesz wykorzystać w domu:

  • Wetrzyj w splątaną lub sfilcowaną sierść preparat do rozczesywania kołtunów, taki jak Wildwash Pro Detangle. Ten specjalistyczny płyn pomoże Ci w łatwy i bezbolesny dla psa sposób rozczesać splątaną sierść. Jego głównym składnikiem jest kamelia japońska, która ma świetne właściwości zmiękczające i rozplątujące. Dzięki niej spray wygładza powierzchnię włosa i zwiększa jego elastyczność, pozwalając na łatwe oddzielenie splątanej sierści. Preparat ten zawiera również składniki odżywcze, które pomagają odbudować uszkodzoną tkankę włosów. Olejek z mirtu cytrynowego i woda różana pomagają odżywić oraz poprawić stan sierści, jednocześnie nadając jej subtelny i delikatny zapach.
    Wystarczy, że spryskasz sprayem kołtuny i pozostawisz preparat na kilka minut, a następnie spróbujesz palcami rozluźnić kołtun.
  • Gdy poluzujesz sflicowaną lub skołtunioną sierść palcami, spróbuj delikatnie ją rozczesać. Wykorzystaj do tego grzebień o szeroko rozstawionych zębach. Trzymaj kołtun placami jak najbliżej skóry. Wbij grzebień wzdłuż kołtuna i spróbuj rozciągnąć go nieco od skóry. Dzięki temu możesz jeszcze bardziej rozluźnić kołtun.
  • Rozczesuj sierść małymi kawałkami i krótkimi ruchami. Wykorzystaj grzebień z ciasno rozstawionymi zębami i wyczesuj pozostałości kołtuna.

Jeśli taka metoda nie pomoże, konieczne będzie użycie nożyczek lub filcaka. W tym celu nałóż spray na kołtuny u psa w sporej ilości i odczekaj kilka minut. Także możesz wykorzystać Wildwash Pro, który jest dostępny zarówno w butelce 300 ml z atomizerem, jak i w dużym, 5-litrowym pojemniku. Następnie wbij ostrożnie filcak między skórę a kołtun. Trzymaj palcami skórę, by nie ciągnąć zwierzaka. Przesuwaj filcak po kołtunie – od skóry w kierunku wzrostu sierści. Możesz też wykorzystać nożyczki – wbij je w sierść tak jak filcak i przecinaj kołtun na mniejsze części – od skóry do siebie. Gdy kołtun będzie pocięty, możesz próbować rozczesać jego pozostałości grzebieniem.

Może zdarzyć się tak, że domowe sposoby na kołtuny u psa okażą się nieskuteczne. W takiej sytuacji udaj się do specjalisty, który pozbędzie się splątanej lub sfilcowanej sierści za Ciebie. Jeśli jednak wykorzystasz odpowiednie narzędzia i dobry preparat do rozczesywania sierści, powinno Ci się udać pozbyć się niechcianych „supłów” samodzielnie.

Powrót do sklepu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium