Jak zabezpieczać psa i kota przed pchłami?
Jak zabezpieczać psa i kota przed pchłami?

Dziś mamy dla Was kilka wskazówek jak skutecznie zabezpieczać Waszych podopiecznych przed „drapiącym” problemem. Dowiedz się jak zabezpieczać psa i kota przed pchłami.

Pchła to pasożytniczy owad żywiący się krwią naszych pupili. Niestety w przeciwieństwie do kleszczów, to owad szczególnie ruchliwy i mały, a tym samym trudny do zauważenia w pierwszej fazie pchlego problemu.

Niestety pchły atakują zarówno psy jak i koty, przy czym odmiana pchły kociej jest szczególnie chętna aby zakosztować krwi psów więc jeżeli posiadasz w domu zarówno psa jak i kota musisz być szczególnie wyczulony na pierwsze objawy „zapchlenia” u obu gatunków zwierząt.

Należy pamiętać, że pchła dla psa czy kota to nie tylko problem związany z dokuczliwym swędzeniem i stanem zapalnym miejsca w które się wpiła. Nie wszyscy wiedzą, że pchły również przenoszą groźne dla psów i kotów pasożyty wewnętrzne takie jak tasiemiec psi (Dipylidium caninum) ale także dżumę i tyfus (dur) plamisty endemiczny. Również część psów i kotów jest uczulona na ślinę pchły – po ugryzieniu może nastąpić silna reakcja alergiczna – zwierzę bardzo mocno się drapie oraz gryzie w miejsce ukąszone – w ten sposób w miejscu uszkodzenia skóry tworzy się rana która wymaga leczenia farmakologicznego, aby zapobiec wtórnym infekcjom, co niestety dodatkowo osłabia to naszego pupila w trakcie walki z pchłami.

Pchła to bardzo „przebiegły” i mobilny owad. Same żerowanie pchły na zwierzęciu jednorazowo zazwyczaj nie trwa dłużej niż około godziny. Następnie pchła oddala się na pewien czas do swojego siedliska którym najczęściej jest posłanie kota / kojec psa, dywan, narzuta czy koc na którym tak często przebywają nasze domowe zwierzaki. Ten proces żerowania z tzw. „doskoku” powtarza się wielokrotnie przez kolejne dwa – trzy dni. W tym czasie pchły wysysają z naszych pupili nawet 15 razy więc krwi niż same ważą! Dojrzała i opita pchła dziennie będzie składać nawet do 50 jaj które zazwyczaj spadają na podłogę, dywan, posłanie psa i są trudne do zauważenia. Z jaj następnie wylęgają się larwy które znajdują sobie optymalne miejsce do żerowania w różnych szczelinach pomieszczenia w którym żyjemy, żywiąc się materią organiczną składającą się z naskórka, czy odchodów dorosłych pcheł wraz z pozostałością wypitej wcześniej krwi. Ten dość obrzydliwy dla człowieka proces wychowu, po około tygodniu czasu przemienia larwy w poczwarki które potrafią w stanie uśpienia być nawet do dwóch lat! - czekając na sprzyjające warunki wychowu na dorosłą pchłę – i są w tym stanie odporne na niektóre środki owadobójcze.

Kiedy warunki otoczenia zaczynają być sprzyjające dla poczwarek pchły – czyli jest ciepło i wilgotno, a ponadto pojawiają się wibracje z otoczenia świadczące o ruchu potencjalnych żywicieli – kota, psa czy człowieka, z poczwarek wydostają się dorosłe, gotowe na żer pchły, które od razu mogą skakać na wysokość około pół metra, aby możliwie jak najszybciej dopaść swojego pierwszego żywiciela. W bardzo sprzyjających warunkach, cykl rozwojowy nowych pcheł może trwać około 3 tygodnie, więc w okresie jednego miesiąca może dojść do poważnego zapchlenia naszego domu i zwierząt w nim żyjących.

Co zatem począć? Jak zabezpieczyć psa, kota i dom przed inwazją pcheł?

I znowu, jak w wielu poprzednich naszych poradach jeszcze raz powtórzymy – przede wszystkim profilaktyka anty-pasożytnicza polegająca na właściwym zabezpieczeniu i higienie psa / kota oraz jego otoczenia.

Zabezpieczenie pupila przed pchłami polega zazwyczaj na podaniu multi-funkcyjnego środka chemicznego odstraszającego potencjalnych intruzów – to rozwiązanie oczywiste i powszechnie stosowane ale nie zawsze dobre dla naszych zwierząt – część z nich może reagować negatywnie na podany preparat owadobójczy różnymi objawami - nie tylko od strony potencjalnych alergii skórnych ale np. problemami układu pokarmowego.

W takich przypadkach pozostaje nam rozwiązanie naturalne i nieinwazyjne – na rynku są dostępne roślinne preparaty do spryskiwania sierści psa i kota. Regularność stosowania w okresie wiosenno-letnim nawet codziennie, zapewni porządne działanie odstraszające. Spryskując takim preparatem psa czy kota, należy szczególną uwagę zwrócić na grzbiet, brzuch, ogon i pachwiny, spryskując pod włos tak aby preparat dotarł między włosami do samej skóry zwierzęcia. Ponadto należy obserwować naszego pupila – czy nie drapie się często i nie siedzi zaniepokojony na swoim legowisku – takie zachowanie może być pierwszym sygnałem do podjęcia działań przeciw pchłom (aczkolwiek może być również sygnałem zupełnie innego problemu zdrowotnego). Dodatkowym sprzymierzeńcem będzie właściwa higiena i pielęgnacja psa czy kota – na rynku również są dostępne naturalne szampony przeciw pchłom – regularne ich stosowanie poprzedzone dokładnym wyczesaniem na wilgotno sierści zwierzęcia będzie minimalizowało ryzyko nabycia pcheł.

Na samym końcu pamiętajcie o regularnym trzepaniu i praniu posłania legowiska pupila, tak aby usuwać różne organiczne zanieczyszczenia i potencjalnie jaja pcheł, jeżeli zwierzak już stał się żywicielem.

Jak postępować kiedy stosując powyższą profilaktykę, nie udało nam się uchronić przed pchłami i nasz pies czy wychodzący kot wrócił do domu z nieproszonymi gośćmi?

Oczywiście działaj jak najszybciej. Co musisz zrobić aby być skutecznym w walce z pchłami?

Po pierwsze zabić pchły na psie czy kocie i w jego otoczeniu, po drugie przerwać cykl rozwoju pchły likwidując jaja i larwy.

Zwalczanie pcheł polega na zabiciu dorosłych osobników oraz jaj które mogły pozostać w sierści i w otoczeniu zwierzęcia. Obecnie chemiczne preparaty podane zwierzęciu niszczą do 12 godzin od 95% do 100% populacji pcheł które żerują na psie czy kocie. Preparat rozprowadzony po skórze zwierzęcia zabija wszystkie pchły które się z nim zetkną oraz 99% larw w najbliższym otoczeniu zwierzęcia.

Nie wystarczy odpchlić zwierzę. W drugim kroku należy również odpchlić jego legowisko i całe pomieszczenie w którym zwierzę mieszka.

Na rynku dostępne są środki które zawierają permetrin – substancję zabijającą dorosłe pchły oraz metopren – substancję hamującą rozwój larw. Są to środki o przedłużonym działaniu nawet do 9 miesięcy, ale z uwagi na ich toksyczność należy zachować najwyższe środki ostrożności i przed użyciem zapoznać się z ulotką informacyjną dotyczącą właściwego stosowania i ewentualnych niebezpieczeństw. Po zastosowaniu preparatów chemicznych, po kilku godzinach zazwyczaj należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie, a po kilkunastu godzinach należy dokładnie odkurzyć całe mieszkanie, a worek z zanieczyszczeniami od razu wyrzucić lub spalić.  

Podsumowując jak widzisz pchła - zupełnie mały owad pasożytniczy może spowodować prawdziwie duże problemy zdrowotne dla Twojego psa i kota oraz konieczności gruntownej operacji odpchlenia otoczenia w którym razem żyjecie.

Zatem warto stosować profilaktykę o której tutaj pisaliśmy oraz sięgnąć po naturalne produkty – szampony i preparaty odstraszające pchły i kleszcze które znajdziecie w ofercie marki WildWash.

 Jeżeli ten wpis był dla Ciebie interesujący, polub nas na Facebook i na Instagramie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium