Kleszcze u psa – kiedy i jak atakują jak je usuwać i jak chronić pupila
Kleszcze u psa – kiedy i jak atakują, jak je usuwać i jak chronić pupila

Kleszcze mogą być dużym zagrożeniem dla czworonogów (a także dla ludzi). W ostatnich latach niestety jest ich coraz więcej, więc ryzyko, że Twój pupil przyniesie do domu niechcianego gościa, wzrasta. Właśnie dlatego odpowiednia profilaktyka jest tak ważna. Sprawdź, jak chronić zwierzę, jakie preparaty stosować i jak usunąć kleszcza u psa.

Z tego wpisu dowiesz się:

Jak i kiedy kleszcz atakuje psa?

Jak chronić swojego pupila przed kleszczami?

Co stosować na kleszcze u Psa?

Jak usunąć kleszcza u psa?

 

 

Kleszcz u psa – jak i kiedy atakuje?

Kleszcze to niewielkich rozmiarów pajęczaki, które żerują na ssaków i żywią się ich krwią. Zarówno zwierzęta, jak i ludzie zazwyczaj nie czują, kiedy kleszcz się wgryza (a dokładniej – żądli), ponieważ podczas ataku wydziela substancję znieczulającą, działającą natychmiast.

Kleszcz potrafi wyczuć swoją potencjalną ofiarę nawet z odległości kilkunastu metrów. Gdy człowiek, pies czy inny ssak znajdą się w jego pobliżu, pozwala zgarnąć się z trawy czy liścia i przedostać na skórę danego osobnika. Potem szuka odpowiedniego dla siebie miejsca na ciele – zwykle „zamieszkuje” dobrze ukrwione i cienkie fragmenty skóry.

  • Jak kleszcz wgryza się w skórę? Służy mu do tego aparat gębowy, wyposażony w ostre żądło z kolcami. Dzięki takiej budowie kleszcz może wyciąć otwór w naskórku i skutecznie wgryźć się w skórę, a potem żerować na niej od kilku godzin do kilku dni.
  • Gdzie czają się kleszcze? Najczęściej kleszcze czyhają na ludzi i zwierzęta w trawach (nawet tych krótko przystrzyżonych), zaroślach i krzakach. A ponieważ psy znajdują się blisko ziemi i często buszują po zarośniętych zakamarkach, są narażone na atak kleszczy bardziej niż ludzie (poza tym przed użądleniem kleszczy nie chronią ich ubrania).
  • Kiedy kleszcze atakują najczęściej? W naszej strefie klimatycznej należy szczególnie uważać na kleszcze wiosną, latem i wczesną jesienią – od kwietnia do października. Nie oznacza to jednak, że w chłodniejszych miesiącach Twój pupil jest zupełnie bezpieczny. Zmiany klimatyczne i coraz cieplejsze zimy powodują, że kleszcze mogą zaatakować nawet w środku zimy. Kleszcze są najbardziej aktywne w godzinach porannych i popołudniowych.

 

Objawy użądlenia przez kleszcza – czy mogą pojawić się od razu?

Tak, jednak są to objawy związane z uszkodzeniem mechanicznym skóry i reakcją zapalną, a nie z chorobami. Najczęściej u pupila można zauważyć:

– miejscowe zaczerwienienie,

– obrzęk w miejscu ugryzienia,

– zwiększenie ciepłoty skóry w miejscu użądlenia.

Objawy, które mogą świadczyć o tym, że Twój pies zachorował na boreliozę, babeszjozę lub inną chorobę odkleszczową to:

– apatia, osowiałość, brak chęci do zabawy,

– gorączka,

– brak apetytu,

– wymioty.

Niektóre choroby objawiają się już w pierwszych dniach po zarażeniu, inne dopiero po kilku miesiącach, a jeszcze inne wcale. Mimo to są często bardzo niebezpieczne dla zwierzęcia. Właśnie dlatego ich diagnoza i leczenie są czasem niezwykle trudne.


 

Jak chronić swojego pupila przed kleszczami?

Ochrona przed kleszczami to absolutny obowiązek każdego właściciela. Żeby znacznie zmniejszyć ryzyko użądlenia psa, stosuj odpowiednie preparaty odstraszające kleszcze. Po każdym spacerze przejrzyj sierść psa i sprawdź, czy na skórze nie pojawiła się żadna zmiana. Preparaty, mimo iż często stanowią wysoką ochronę przed kleszczami, nigdy nie zabezpieczają zwierzęcia w 100%. Twoja czujność jest więc obowiązkowa.

Co na kleszcze u psa? Jaki preparat ochronny na kleszcze wybrać?

Abt chronić swojego pupila, możesz wybierać spośród następujących produktów:

  • Obroże przeciwkleszczowe – zawierają substancje, które wchłaniają się do krwiobiegu i zabijają atakujące kleszcze, zanim zarażą psa chorobą. Obroża zapewnia ochronę dopiero po 48 godzinach od jej założenia. Należy dobrać produkt do wagi zwierzęcia i zwróć uwagę na deklarowany przez producenta czas jej działania (zwykle jest to kilka miesięcy).
  • Preparaty spot on – tzw. wylewki. Są to krople, które aplikuje się na kark i wzdłuż grzbietu psa. Działają podobnie, jak obroża – wchłaniają się do organizmu i zabijają kleszcze, które już użądliły zwierzę. Pojedyncza aplikacja wystarcza na około miesiąc. Przez 2-3 dni po aplikacji nie należy kąpać psa. Krople zaczynają działać po około 24 godzinach.
  • Tabletki – są dostępne pod postacią przysmaków, dlatego psy zwykle nie mają problemu z ich zjedzeniem. Zabezpieczają zwierzę do 3 miesięcy. Przed podaniem tabletki pupilowi skonsultuj się z zaufanym weterynarzem.
  • Spraye – stosuje się je na sierść psa. Można spryskać zwierzę za każdym razem przed wyjściem na spacer, a w przypadku długich spacerów mieć produkt przy sobie i powtarzać aplikację tak często, jak to konieczne.

Wybór produktów jest szeroki, jednak pamiętaj, by nie kupować pierwszego lepszego specyfiku. Wiele produktów zawiera drażniące substancje chemiczne, które mogą powodować reakcje alergiczne. Zwróć na to uwagę zwłaszcza wtedy, gdy Twój pies jest alergikiem lub ma inne problemy skórne. Zawsze, gdy zaaplikujesz swojemu pupilowi preparat odstraszający kleszcze, obserwuj go i zwróć uwagę, czy nie pojawiły się żadne niepokojące objawy.

Naturalne preparaty na kleszcze dla psów

Jeśli nie chcesz stosować u swojego pupila chemicznych środków, możesz postawić na produkt, który w składzie ma tylko naturalne substancje. Pamiętaj jednak, by stosować wyłącznie preparaty stworzone z myślą o zwierzętach – jakiekolwiek produkty dla ludzi mogą podrażnić skórę psa lub wywołać reakcję alergiczną.

Jeśli szukasz naturalnego preparatu, postaw na spray przeciw pchłom, kleszczom i pasożytom WildWash. W składzie nie znajdziesz parabenów, ftalanów, fosforanów, produktów petrochemicznych, siarczanów czy glikolu polietylenowego. Produkt ten zawiera natomiast mieszankę ziół i roślin (takich jak lawenda, mięta pieprzowa, skrzyp i pokrzywa, które pomagają skutecznie odstraszyć pchły, komary, muchy, roztocza i kleszcze), i tylko naturalne olejki eteryczne.

Jak usunąć kleszcza u psa?

Żaden preparat nie chroni zwierzęcia w 100%, dlatego może się zdarzyć, że Twój pupil i tak padnie ofiarą kleszcza. W takim wypadku możesz od razu wybrać się do weterynarza, by ten usunął intruza, albo spróbować wyjąć kleszcza samodzielnie.


 UWAGA! Ważne, by kleszcza usunąć jak najszybciej – przed upływem 24-48 godzin od użądlenia.


Jak wyciągnąć kleszcza u psa? Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne:

jak usunąć kleszcza u psa?

  1. Przygotuj narzędzie do usuwania kleszczy – szczypce, pętlę (lasso), haczyk, pęsetę lub pompkę.
  2. Odchyl sierść – kleszcz musi być jak najlepiej widoczny. Jeśli pupil jest niespokojny, najlepiej będzie, jeśli ktoś pomoże Ci go przytrzymać i odchylić sierść.
  3. Chwyć kleszcza wybranym narzędziem u nasady – tak blisko skóry, jak to tylko możliwe.
  4. Wykręć kleszcza – zazwyczaj najłatwiej jest kręcić w lewą stronę, bo kleszcze wbijają się w prawą. Wyciągnij go zdecydowanym, szybkim ruchem.
  5. Sprawdź, czy kleszcz jest cały – jeśli żadna część kleszcza nie została w skórze psa, zdezynfekuj ranę. Jeśli zauważysz, że kleszcz nie jest wyjęty w całości, niezwłocznie udaj się do weterynarza, który fachowo oceni, czy wszystko jest w porządku.

Jeśli Twój przyjaciel był spokojny i dzielnie zniósł zabieg, nie zapomnij nagrodzić go smakołykiem.


Usuwanie kleszcza u psa – czego pod żadnym pozorem nie robić?

Nie zaciskaj pęsety na ciele psa – może to wprowadzić pasożyta dalej w głąb skóry.

Nie wyrywaj kleszcza – musi go sprawnie wykręcić, ale nie wyrywać z dużą siłą.

Nie smaruj miejsca użądlenia żadną substancją, dopóki nie pozbędziesz się kleszcza w całości. Nie stosuj żadnych maści, preparatów do dezynfekcji, wody, ani tym bardziej żadnych produktów spożywczych. Może to sprowokować kleszcza do wydzielenia potencjalnych drobnoustrojów, które wywołają u zwierzęcia groźne choroby.


 

Pamiętaj, żeby nie bagatelizować zagrożenia, jakie niosą kleszcze, ale też nie popadać w przesadną panikę. Stosuj odpowiednie preparaty, przeglądaj skórę psa po każdym spacerze, a gdy tylko zauważysz coś niepokojącego, reaguj. Dzięki temu Twój pupil będzie zdrowy i szczęśliwy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium