Podróżowanie z kotem – jak przygotować do tego pupila i siebie
Podróżowanie z kotem – jak przygotować do tego pupila i siebie

Koty uchodzą, delikatnie mówiąc, za umiarkowanych miłośników podróżowania. Nie można jednak generalizować i z całym przekonaniem stwierdzić: koty nie lubią podróży. Podczas gdy jeden kot w podróży będzie miauczeć wniebogłosy i wszelkimi sposobami dawać Ci do zrozumienia, że już wystarczy tych przygód, na innym jazda samochodem nie zrobi większego wrażenia. Sprawdź, jak przygotować się do podróżowanie z kotem, co zabrać na wakacje i jak zadbać o bezpieczeństwo pupila.

Podróż z kotem – czy koty lubią podróżować?

Większość kotów nie lubi zmieniać miejsca pobytu. Koty to bowiem zwierzęta terytorialne, które w naturze nie migrują jak inne gatunki. Lubią co prawda wędrówki i chodzą własnymi ścieżkami, ale ścieżki te znajdują się zwykle na ich terytorium (osobniki żyjące na wolności lub wychodzące mogą uważać za swoje terytorium całkiem spory obszar). Dobrowolnie nie chcą opuszczać obszaru, który jest źródłem pożywienia, na którym mieszkają, czują się bezpiecznie i wychowują potomstwo, w obawie przed zajęciem terenu przez inne osobniki. Jest to wrodzona cecha nawet u pupili mieszkających w domach. Nie zmienia to jednak faktu, że zdarzają się wyjątki. Jeśli kot podróżuje od małego, każdą kolejną wycieczkę może znosić coraz lepiej. (Przykładem są koty wystawowe, które regularnie zmieniają otoczenie.)

Ciekawostka! Podróżowanie a rasa

Uważa się, że przedstawiciele niektórych ras lepiej znoszą podróżowanie. Koty rosyjskie czy maine coony z reguły są spokojniejsze podczas zmiany otoczenia. (Maine coony mają też zdolność do łatwiejszej nauki chodzenia na smyczy i porównuje się je na tym polu do psów.)

Kot w samochodzie, pociągu czy samolocie – jak przewozić kota w różnych środkach transportu

Niezależnie od tego, jakim środkiem lokomocji podróżujesz, najlepszym, najbardziej praktycznym rozwiązaniem do podróży z kotem jest transporter. Tym bardziej, jeśli zwierzę je zna, a jego wnętrze jest wyłożone legowiskiem czy kocem, na którym pupil wyleguje się w domu. Znajome zapachy zdecydowanie ułatwią przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Ponadto niewielka, zamknięta przestrzeń daje zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa.

Jak przewozić kota w samochodzie? Nie podróżuj z kotem „luzem”. Niezabezpieczony kot może doznać urazu np. podczas gwałtownego hamowania czy stłuczki, a także sam może stanowić zagrożenie (np. jeśli wejdzie Ci pod nogi w czasie hamowania czy zablokuje dostęp do gałki zmiany biegów).

Oprócz transporterów do podróży z kotami przeznaczone są także szelki do samochodu. Jeśli skorzystasz z tego rozwiązania, kota trzeba będzie przypiąć szelkami na tylnym siedzeniu samochodu. To rozwiązanie jest nieco mniej praktyczne niż transporter i nie daje kotu takiego poczucia bezpieczeństwa.

Jak przewozić kota w pociągu? Kota możesz bezpłatnie przewozić w transporterze. Jeśli go nie masz, zwierzę musi być na smyczy, ale w takim wypadku konieczny będzie zakup biletu. Musisz mieć też przy sobie zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Zwierzęta w pociągach nie mogą przebywać w wagonach gastronomicznych, na miejscach do siedzenia oraz na łóżkach w wagonach sypialnianych i kuszetkach.

Jak przewozić kota w samolocie? Większość linii lotniczych zezwala na podróże ze zwierzętami, jeśli tylko spełni się określone warunki. Zwykle w kabinie pasażerskiej możesz podróżować z pupilem, jeśli jego waga, łącznie z transporterem, nie przekracza 8 kg. W innym wypadku kot musi być umieszczony w specjalnej klatce w luku bagażowym. Sam transporter też musi mieć odpowiednie wymiary (uzależnione od linii lotniczych). Poza tym musisz mieć przy sobie:

 • aktualną książeczkę szczepień,
 • zaświadczenie od weterynarza,
 • paszport dla kota (jeśli podróżujesz za granicę).

Zwierzę powinno mieć też wszczepiony mikrochip. Obecność kota na pokładzie należy zgłosić zwykle najpóźniej do 48 godzin przed podróżą.

Podróż samolotem dla kota jest zwykle bardzo stresująca – zwłaszcza lot w luku bagażowym. Warto przed lotem nie karmić zwierzęcia przez 4 godziny i podawać mu niewielkie ilości wody.

Wakacje z kotem – jak oswoić pupila z transporterem?

Oswajanie z podróżami najlepiej zacząć jeszcze wtedy, gdy Twój pupil jest małym kocięciem. Właśnie wtedy koty są ciekawe otaczającego je świata i podróżowanie może być dla nich przygodą. Poza tym, czym skorupka za młodu… 😉 Przyzwyczajenia z dzieciństwa są zwykle najsilniejsze. Dorosłe koty również możesz przyzwyczaić do podróżowania. Być może zajmie Ci to nieco więcej czasu niż w przypadku kociąt.

Przed podróżą zacznij oswajać zwierzę z transporterem. Otwarty transporter ustaw w rogu pokoju. Nie zmuszaj zwierzęcia do zaglądania do środka i nie umieszczaj go tam na siłę. Kot sam w końcu wejdzie do środka, a może nawet zacznie się tam wylegiwać i spać.

Gdy kot będzie już swobodnie wchodzić do transportera, zacznij przyzwyczajać zwierzę do zamknięcia. Jeśli kot wejdzie do środka, zamknij drzwiczki na kilka minut. Z czasem wydłużaj liczbę minut.

Choroba lokomocyjna u kota

Choroba lokomocyjna jest czasem jedną z przyczyn tego, że kot nie lubi podróży. Jej objawy mogą być następujące:

 • uporczywe miauczenie, niepokój, miotanie się w transporterze, gryzienie LUB
 • osowiałość, apatia, lęk, chowanie się i wycofanie.

Jeśli masz obawy, że Twój kot cierpi na chorobę lokomocyjną, udaj się do weterynarza. Lekarz dobierze odpowiednie środki zapobiegania i leczenia. Być może przepisze leki, które ułatwią zwierzęciu przetrwanie podróży. Nigdy jednak nie stosuj ich na własną rękę.

Pielęgnacja kota w podróży

Zadbany kot to szczęśliwy kot – także w podróży. 😊 Podczas wakacji z pupilem mogą Ci się przydać następujące kosmetyki:

 • szampon – o tym, jak kąpać koty, przeczytasz w tym wpisie. Podczas wakacji warto mieć przy sobie szampon, np. na wypadek, gdyby Twój kot czymś się zabrudził (np. substancją, która stwarzałaby dla niego zagrożenie). Nigdy nie kąp kota w kosmetykach przeznaczonych dla ludzi. Postaw na naturalny kosmetyk o odpowiednim pH, np. na szampon WildWash Pet Purrfect Cat;
 • balsam leczniczy do łap – pomoże wtedy, gdy łapki Twojego pupila wyschną, będą podrażnione lub popękane. Zmiana otoczenia i podłoża, po którym będzie poruszać się kot, może mieć na to wpływ. Możesz postawić na balsam leczniczy WildWash Pro, który nadaje się zarówno dla psów, jak i kotów;
 • balsam na suchy nos – wysokie temperatury, klimatyzacja w samochodzie czy hotelu oraz suche powietrze – wszystko to może mieć wysuszać nos Twojego pupila. Jeśli chcesz zwiększyć komfort zwierzęcia, smaruj jego nos balsamem WildWash Best Ever.

Co zabrać ze sobą na wakacje z kotem i o czym pamiętać?

Przed wakacjami z kotem nie zapomnij o wykonaniu wszystkich cyklicznych szczepień, jeśli któreś są nieaktualne. Pamiętaj jednak, że większość szczepień, np. przeciwko wściekliźnie, działa dopiero po około 14 dniach.

Poza tym na wakacje z kotem zabierz ze sobą:

 • szelki i smycz – na wszelki wypadek, jako dodatkowe zabezpieczenie kota przed ucieczką (jeśli Twój kot nie jest przyzwyczajony do noszenia szelek, zacznij oswajać go z nimi przynajmniej na kilka tygodni przed podróżą);
 • paszport dla kota – jeśli podróżujesz za granicę;
 • książeczkę zdrowia ze wszystkimi szczepieniami;
 • miseczki na wodę i jedzenie oraz butelkę z wodą na czas przejazdu;
 • własną karmę;
 • małą kuwetę ze żwirkiem.

Pamiętaj też o tym, by w trakcie podróży robić przerwy na napojenie kota (i ewentualnie nakarmienie, jeśli podróż trwa długo) oraz ewentualną wymianę wyściółki transportera (nie otwieraj drzwi transportera, gdy okna lub drzwi w samochodzie są otwarte).

Podróżowanie z kotem jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy odpowiednio przygotować do tego kota i siebie. 😊

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium