Suchy nos u psa – co to oznacza i jak pomóc pupilowi?
Suchy nos u psa – co to oznacza i jak pomóc pupilowi?

SUCHY NOS U PSA

Kiedy pies ma ciepły nos, nie zawsze oznacza to, że jest chory, a w niektórych sytuacjach to wręcz naturalne. Jednak często suchy i ciepły nos może utrudniać funkcjonowanie Twojego pupila, obniżać jego komfort, a także osłabiać węch, który przecież jest najważniejszym zmysłem dla czworonoga. Sprawdź, co oznacza suchy i ciepły nos u psa, jak sobie z tym poradzić i dlaczego tak ważne dla Twojego pupila jest to, by jego nos był wilgotny.

Z tego wpisu dowiesz się: 

Czy wilgotny i zimny nos zawsze świadczy o zdrowiu psa?

Mokry i zimny czy suchy i ciepły nos u psa – jaki powinien być?

Dlaczego pies ma suchy nos?

Co zrobić, gdy pies ma suchy nos i dlaczego psi nos powinien być mokry?

Czy jak pies ma suchy nos, to jest chory?

 

Czy wilgotny i zimny nos zawsze świadczy o zdrowiu psa?

To, czy nos psa jest ciepły i suchy, czy wilgotny i zimny, nie jest jedynym wyznacznikiem zdrowia czworonoga. Ciepły i wysuszony nos u psa nie zawsze oznacza chorobę, tak samo, jak i zimny, mokry nosek nie jest gwarancją zdrowia. Koniecznie należy o tym pamiętać, ponieważ są sytuacje, w których ciepły nosek pupila jest zupełnie naturalny, a także takie, w których pies może cierpieć na poważną chorobę, a mimo to mieć wilgotny i zimny nos.

Dlaczego wielu właścicieli psów wierzy w to, że mokry nos = zdrowy pies? Może wynikać to z faktu, że niegdyś psy znacznie częściej niż dzisiaj chorowały na groźną chorobę, jaką jest nosówka. Objawiała się ona m.in. ciepłym i suchym nosem u psa. Na nosówkę cierpiały zarówno dorosłe osobniki, jak i szczeniaki, a w gabinetach weterynaryjnych często pojawiali się właściciele czworonogów, zaniepokojeni tym, że ich pupile zachorowały na nosówkę. Szczepionki przeciwko nosówce czy innym groźnym chorobom nie były dostępne lub były bardzo drogie, dlatego liczba zachorowań u psów była duża.

Dziś szczepionki przeciw nosówce i innym chorobom są powszechnie dostępne, a świadomość właścicieli czworonogów rośnie. Mimo to powtarzane od dziesięcioleci przekonanie, że mokry nos świadczy o zdrowiu psa, a suchy zawsze zwiastuje chorobę, pokutuje do dzisiaj. Oczywiście nie należy bagatelizować żadnych niepokojących oznak, jednak nie można oceniać zdrowia psa wyłącznie na podstawie jego nosa.

Mokry i zimny czy suchy i ciepły nos u psa – jaki powinien być?

Nos psa w większości przypadków powinien być wilgotny wtedy, gdy pupil jest aktywny – przebywa na zewnątrz w optymalnej temperaturze, biega, bawi się i po prostu nie śpi. Wilgoć nosa daje wrażenie jego chłodu lub nawet zimna.

Za wilgotność nosa odpowiadają łzy, które psi organizm produkuje w nadmiarze. Nadmiar ten poprzez kanaliki łzowo-nosowe spływa do nozdrzy, a pies, wyczuwając tę wilgoć, oblizuje nos. I w ten sposób nos czworonoga pozostaje cały czas wilgotny.

Istnieją jednak pewne naturalne okoliczności, w których nos Twojego pupila może być suchy i ciepły.

Dlaczego pies ma suchy nos?

Suchy nos u psa, dający wrażenie ciepła, to fizjologiczny objaw m.in. snu, braku dostatecznej ilości wody w organizmie czy upału. Suchy nos u psa może pojawiać się w następujących sytuacjach:

  • Gdy pies śpi – podczas snu Twój pupil nie oblizuje pyska, dlatego jego nos szybko wysycha. W tej sytuacji jest to zupełnie naturalne.
  • Gdy pies jest odwodniony – pilnuj, by miska Twojego psa zawsze była wypełniona świeżą wodą. Suchy i gorący nos u psa może oznaczać, że w jego organizmie jest za mało wody.
  • Gdy pies przebywa w klimatyzowanych pomieszczeniach – tak jak u ludzi klimatyzowane pomieszczenia mogą wysuszać skórę, tak w przypadku psów klimatyzacja może obniżać poziom wilgotności nosa.
  • Gdy panuje upał – psie nosy wysychają szybko podczas upałów, dlatego pamiętaj, by przed spacerem w gorący dzień, nasmarować nosek psa specjalnym preparatem z filtrem lub balsamem przeznaczonym dla zwierząt.
  • Gdy naskórek na nosie jest podrażniony – jeśli Twój pies jest aktywny i zdarza mu się pocierać noskiem o ziemię, wkładać pysk w rośliny czy kopać, jego nos może stać się przesuszony. Zadbaj o to, by przywrócić jego odpowiedni poziom nawilżenia, stosując specjalistyczne preparaty.
  • U starszych psów – tzw. syndrom suchego nosa pojawia się u nich częściej niż u młodych psów. Nosy psich seniorów mają tendencję do wysychania.
  • U psów niektórych ras – na syndrom suchego nosa narażone są szczególnie rasy psów brachycefalicznych, czyli takie, które mają charakterystyczne, spłaszczone pyszczki. Są to między innymi yorki, buldogi francuskie, shih tzu, mopsy czy pekińczyki. U przedstawicieli tych ras często dochodzi do zatkania kanalików łzowych lub wrodzonej niedrożności. W takich sytuacjach wydzielina nie może spływać do nosa, nawilżając go, a pies nie ma odruchu oblizywania pyska.
    Zatkane kanaliki mogą (ale nie muszą!) powodować infekcje czy kłopoty z pielęgnacją. Jeśli problem zatkanych kanalików dotyczy Twojego psa, ale nie pociąga to za sobą żadnych konsekwencji oprócz suchego nosa, wystarczy, że będziesz nawilżać nos swojego pupila balsamem dla psów, takim jak WildWash.

Co zrobić, gdy pies ma suchy nos i dlaczego psi nos powinien być mokry?

Nos psa powinien być wilgotny i chłodny, ponieważ zapewnia to zwierzęciu właściwą pracę receptorów węchowych. Pamiętaj, że Twój pupil kieruje się na co dzień przede wszystkim węchem, a nos ma olbrzymie znaczenie w jego codziennym funkcjonowaniu.

Ciekawostka! Czy wiesz, że pies ma kilka tysięcy razy lepszy węch od człowieka? W dodatku może poruszać każdym nozdrzem osobno, aby skuteczniej określić kierunek, z którego pochodzi zapach.

Wilgoć pomaga też utrzymać naskórek w dobrym stanie, a to z kolei zapobiega bolesnym kontuzjom nosa i złuszczaniu się skóry. Wilgotny nos to więc dla psów nie tylko gwarancja dobrego węchu, ale po prostu większy komfort na co dzień.

Wiedząc to wszystko, staje się oczywiste, że trzeba pomagać psom w nawilżaniu ich nosów. Zwróć na to uwagę zwłaszcza wtedy, jeśli Twój pupil przebywa długo w klimatyzowanym pomieszczeniu, naskórek na nosie jest podrażniony, należy do jednej z wymienionych wcześniej ras (yorki, buldogi francuskie, shih tzu, mopsy, pekińczyki itp.), jest w podeszłym wieku lub gdy panuje upał. Aby rozwiązać ten problem, stosuj odpowiednie preparaty przeznaczone dla zwierząt.

Czym smarować suchy nos psa? Polecamy balsam na suchy nos dla psa, kota i konia WildWash. Produkt ten został stworzony dla zwierząt, u których występuje stały lub nawracający problem suchego nosa. Balsam został zbogacony olejkiem ze słodkich migdałów i olejkiem kokosowym, które chronią przed utratą wilgoci, odżywiają naskórek i pomagają utrzymać nos psa odpowiednio nawilżony i zdrowy. Olejek z pestek malin neutralizuje działanie wolnych rodników, łagodzi stany zapalne oraz podrażnienia, a do tego wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.  

Czy jak pies ma suchy nos, to jest chory?

Oprócz opisanych wcześniej sytuacji suchy nos u psa może czasem oznaczać poważniejsze problemy. Pierwsze, co przychodzi w takiej sytuacji na myśl, to gorączka. Jeśli suchość nosa pojawiła się nagle i przedłuża się mimo stosowania balsamu, prawidłowego nawodnienia i optymalnej temperatury otoczenia, a do tego obserwujesz inne niepokojące objawy (brak apetytu, biegunka, wymioty, apatia, zmiana koloru nosa, zataczanie się), zmierz swojemu pupilowi temperaturę lub od razu udaj się do weterynarza. Prawidłowa temperatura ciała psa waha się między 37,5 a 39,5°C.

Suchy nos u psa może czasem oznaczać także poważniejsze choroby. Jedną z chorób zakaźnych, której objawem jest suchość, wysoka temperatura, a później rogowacenie nosa u psa, jest nosówka. Nie należy jednak wydawać przedwczesnych osądów, ponieważ sam wysuszony nos u psa bez innych objawów, nie jest oznaką choroby.

Jeśli Twój pies nie ma żadnych niepokojących objawów, takich jak gorączka, osłabienie, apatia, brak apetytu (lub gdy po prostu zachowuje się inaczej), ale występuje u niego syndrom suchego nosa, zadbaj o odpowiednie nawilżenie naskórka, stosując np. bezpieczny, naturalny balsam na suchy nos dla psów WildWash.Dbaj o to, by nie było mu za gorąco i pilnuj, by w jego misce zawsze znajdowała się świeża woda.

  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium