Wakacje z psem czyli jak przygotować pupila do wyjazdu?
Wakacje z psem czyli jak przygotować pupila do wyjazdu?

Jak przygotować psa do podróży wakacyjnej? – Sprawdź listę kontrolną, którą mamy dla Ciebie!

Wakacje to czas relaksu i przygód, ale kiedy planujemy wyjazd z psem, warto dobrze się przygotować, aby podróż była komfortowa i bezpieczna dla naszego pupila i dla nas. Oto kilka kroków, które pomogą w przygotowaniu psa do wakacyjnej podróży. Sprawdź czy jesteś dobrze przygotowany do podróży wakacyjnej z pupilem:

1. Wizyta u weterynarza przed wyjazdem wakacyjnym

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, jest wizyta u weterynarza. Należy upewnić się, że nasz pies jest zdrowy i gotowy do podróży. Weterynarz może również zaszczepić psa, jeżeli jest to konieczne, i sprawdzić, czy nie potrzebuje on żadnych dodatkowych leków. Warto również zapytać o środek przeciwko chorobie lokomocyjnej, jeśli nasz pies źle znosi jazdę samochodem oraz dopytać się jak postępować np. w sytuacji kiedy pies zostanie ugryziony przez kleszcza albo ukąszony przez osę, pszczołę czy szerszenia.

2. Przygotowanie niezbędnych dokumentów

Jeśli planujemy wyjazd za granicę, niezbędne będą odpowiednie dokumenty. Wymagania mogą się różnić w zależności od kraju, do którego się wybieramy. Na ogół potrzebne będą:

- Paszport dla zwierzęcia,

- Aktualne szczepienia, w tym przeciwko wściekliźnie,

- Zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez weterynarza.

Sprawdź także przepisy dotyczące kwarantanny i wprowadzenia zwierząt do kraju, do którego się wybierasz. Pamiętaj, że aby zwierzę otrzymało paszport EU, musi posiadać chip oraz mieć aktualne szczepienie przeciw które zostało zrobione minimum 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem za granicę.

3. Wybór środka transportu

W zależności od tego, czy podróżujesz samochodem, pociągiem, czy samolotem, przygotowanie psa będzie wyglądać nieco inaczej.

Podróż samochodem

Jeśli podróżujesz samochodem, przygotuj specjalne miejsce dla psa. Możesz użyć transporterów, które zapewniają bezpieczeństwo, lub pasów bezpieczeństwa dla psów, które przymocujesz do uprzęży. Pamiętaj, aby regularnie robić przerwy na spacer i pozwolić psu napić się wody. Jeżeli, nie jeździłeś z pupilem wcześniej samochodem, pamiętaj, aby kilka tygodni przed wyjazdem wakacyjnym, przyzwyczajać pupila do wsiadania do auta, a następnie stopniowo do coraz dłuższych podróży autem. Przygotuj przysmaki dla psa, aby kojarzył wsiadanie do auta, spokojne zachowanie w aucie i wysiadanie z auta z czymś pozytywnym. Upewnij się, że podróże kończą się w przyjemnych miejscach, aby pies miał pozytywne skojarzenia z jazdą samochodem.

Jeżeli zauważysz, że Twój pies gorzej znosi podróż, ma objawy choroby lokomocyjnej – skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Podróż pociągiem

W przypadku podróży pociągiem sprawdź, jakie są zasady przewozu zwierząt. Zwykle psy muszą być na smyczy i w kagańcu, a mniejsze psy mogą podróżować w transporterach. Upewnij się, że masz przy sobie wodę i coś do jedzenia dla psa i miękkie przenośne posłanie na którym pupil będzie mógł się położyć.

Podróż samolotem

Podróż samolotem wymaga dodatkowych przygotowań. Skontaktuj się z linią lotniczą, aby dowiedzieć się o ich polityce przewozu zwierząt. Większość linii lotniczych wymaga, aby zwierzęta podróżowały w specjalnych transporterach w luku bagażowym, choć niektóre pozwalają na przewóz małych psów w kabinie pasażerskiej. Przygotuj psa do przebywania w transporterze i upewnij się, że jest on odpowiednich rozmiarów i dobrze wentylowany. Z uwagi na specyfikę podróży samolotem, która może być bardzo stresująca dla psa i zagrażać zdrowiu i życiu pupila, rekomendujemy aby unikać podróży psa samolotem i decydować się na nią tylko w wyjątkowych przypadkach – np. przeprowadzka do kraju na innym kontynencie.

4. Akcesoria podróżne dla psa

Przed wyjazdem warto zabrać ze sobą wszystko co niezbędna dla psa w podróży. Przygotuj zestaw podróżny dla swojego pupila, który powinien zawierać:

- Transporter lub pasy bezpieczeństwa,

- Miski na wodę i jedzenie,

- Wodę i zapas karmy na czas podróży wakacyjnej,

- Ulubione zabawki, gryzaki,

- Kocyk lub legowisko,

- Leki, jeśli pies je przyjmuje,

- Worki na odchody,

- Szczotkę do sierści.

- Preparat odstraszający kleszcze, pchły, komary, meszki i inne uciążliwe owady np. Preparat WildWash Pro.

5. Planowanie trasy i postojów

Planując podróż samochodem, zaplanuj trasę z uwzględnieniem regularnych postojów. Postoje co 2-3 godziny pozwolą psu się na krótki spacer, napić wody i załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Nie rekomendujemy podawania jedzenia podczas podróży autem. Na postój wybieraj miejsca przyjazne zwierzętom, gdzie pies będzie mógł się bezpiecznie poruszać i nie ma ryzyka, że zwierzę się czegoś przestraszy, ucieknie czy wpadnie pod samochód.

6. Adaptacja do nowego miejsca pobytu wakacyjnego

Po dotarciu na miejsce, daj psu czas na zapoznanie się z nowym otoczeniem – nie zostawiaj psa od razu samego w pokoju wakacyjnym. Zadbaj o to, aby miał swoje legowisko i ulubione zabawki, co pomoże mu poczuć się bardziej komfortowo i poznać zapachy nowego „domu”. Spaceruj z psem po okolicy, aby zapoznał się z nowym środowiskiem i poczuł się pewniej.

7. Zasady bezpieczeństwa

 Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa pobytu wakacyjnego :

- Nigdy nie zostawiaj psa samego w samochodzie, zwłaszcza w ciepłe czy upalne dni.

- Upewnij się, że pies jest zawsze na smyczy w nieznanych miejscach.

- Zadbaj o identyfikację psa – obroża z numerem telefonu i adres zamieszkania, a najlepiej także mikrochip (obowiązkowy przy wyjazdach zagranicznych)

8. Przygotowanie na niespodziewane sytuacje

Zawsze bądź przygotowany na niespodziewane sytuacje. Miej przy sobie apteczkę pierwszej pomocy dla psa, zawierającą bandaże, środki dezynfekujące, nożyczki i leki, które mogą być potrzebne. Jak przyjedziesz na miejsce wakacyjnego pobytu, znajdź w pobliżu lokalnego weterynarza na wypadek udzielenia nagłej pomocy weterynaryjnej.

9. Ciesz się wspólnymi wakacjami

Najważniejsze to cieszyć się wspólnym czasem wakacyjnym z pupilem. Podróż z psem może być wspaniałą przygodą, jeśli odpowiednio się do niej przygotujecie. Twój pies będzie szczęśliwy mogąc spędzać czas razem z Tobą, a wspólne wakacje wzmocnią waszą więź.

Podróżowanie z psem wymaga pewnych przygotowań, ale z odpowiednim podejściem może stać się niezapomnianą przygodą. Dbanie o komfort i bezpieczeństwo pupila to klucz do udanych wakacji, zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa. Bądź jednak rozsądny - Jeżeli wiesz, że planowany wyjazd wakacyjny będzie związany z licznymi wycieczkami objazdowymi, albo spędzaniem całego dnia na gorącej i słonecznej plaży – a Twój pupil będzie musiał długimi godzinami czekać na Ciebie w obcym otoczeniu pokoju hotelowego - lepiej, abyś na czas wakacyjnego wyjazdu zapewnił opiekę pupilowi w domu lub skorzystał z oferty dobrych hoteli dla zwierząt domowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium