Co na pchły dla psa – jak uchronić pupila przed swędzącym problemem? Przegląd preparatów
Co na pchły dla psa – jak uchronić pupila przed swędzącym problemem? Przegląd preparatów

Co na pchły dla psa?

Pchły to bezskrzydłe owady, które żywią się krwią ssaków. Mają wielkość około 2-4 mm. Żerują zarówno za skórze zwierząt, jak i na ich legowiskach, budach, a nawet w szczelinach parkietu czy paneli. Tam często składają jaja. Brzmi nieprzyjemnie? Owszem, takie właśnie jest. Zwłaszcza dla pupili, którym przyszło się zmagać z inwazją tych pasożytów. Sprawdź, co na pchły dla psa będzie najlepsze i jakie preparaty pomogą Ci uchronić pupila przed atakiem pcheł.

W dzisiejszym wpisie m.in:

Jak atakują, rozmnażają się i żyją pchły?

Skąd wiedzieć, że pies ma pchły?

Co na pchły dla psa – ogólne wskazówki

Obroża przeciw pchłom dla psa

Szampon odstraszający pchły i kleszcze

Spraye odstraszające pchły

Grzebienie do wyczesywania pcheł

Preparaty typu spot-on

Tabletki na pchły dla psa

Jak atakują, rozmnażają się i żyją pchły?

Samice składają dziennie około 20 jaj – w zależności od gatunku jaja składają na sierści lub w środowisku zewnętrznym psa. Czas rozwoju pcheł jest uzależniony od temperatury otoczenia. Im jest cieplej, tym czas od momentu złożenia jaja do rozwoju w dorosłego osobnika, skraca się. W temperaturze około 20 stopni jaja przeobrażają się w postać dorosłą w ciągu 40 dni, ale już w temperaturze powyżej 30 stopni czas ten skraca się nawet do 14 dni.

Gdy pchła osiąga już postać dorosłą, codziennie pobiera krew od psa. Bez żywiciela może przeżyć maksymalnie kilka dni. Pchły mogą albo cały czas mieszkać na skórze czy sierści psa, albo żyć w jego środowisku i wskakiwać na niego tylko po to, by się pożywić.

Skąd wiedzieć, że pies ma pchły?

Sezon na pchły trwa cały rok, dlatego musisz stale dbać o to, by te niewdzięczne pasożyty nie zadomowiły się na skórze Twojego psa. Jak poznać, że Twój pupil został zaatakowany przez pchły? Zwierzęta reagują na nie w różny sposób – jedne osobniki intensywnie, napadową się drapią, inne nawet się podgryzają czy pojękują. Niektóre natomiast mogą nie wykazywać żadnych objawów.

Chcesz upewnić się, czy Twój pies padł ofiarą pcheł? Przejrzyj dokładnie jego sierść i skórę. Jeśli znajdziesz czarne, małe grudki, zbierz je wacikiem kosmetycznym, a potem wylej na nie kilka kropli wody i spróbuj rozetrzeć. Jeśli na waciku pojawi się czarno brunatne zabarwienie, może to oznaczać, że znalazłeś pchle odchody. Co ciekawe podczas przeglądania sierści większe jest prawdopodobieństwo znalezienia odchodów niż samych pcheł.

Ważne! Oprócz skóry i sierści psa przyjrzyj się także jego legowisku.

Co na pchły dla psa – ogólne wskazówki

Rodzajów preparatów na pchły dla psów jest wiele – jedne stosuje się raz na miesiąc lub nawet co 3 miesiące, inne należy nakładać przed każdym wyjściem na spacer, a jeszcze inne stosuje się wtedy, gdy pchły już zadomowią się na skórze i sierści Twojego psa. To, co jednak niezwykle istotne przy wyborze odpowiedniego specyfiku, to jego skład. Wiele produktów zawiera silne substancje, które z jednej strony zwalczą pasożyty, ale z drugiej mogą podrażnić skórę psa. Zanim więc postawisz na konkretny produkt, skonsultuj się z weterynarzem i dowiedz się, jakich produktów lepiej nie stosować. Zwłaszcza gdy Twój pies ma problemy skórne, np. alergie.

Bezpiecznym rozwiązaniem będzie też stosowanie naturalnych kosmetyków na pchły dla psów, które zawierają wyciągi z roślin i naturalne olejki eteryczne niedrażniące skóry zwierząt.

Warto wiedzieć! Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie składniki mogą być drażniące dla psów i jakie naturalne substancje z powodzeniem mogą je zastąpić, przeczytaj ten krótki poradnik: Naturalne kosmetyki dla zwierząt. Czy warto je kupować?

Obroża przeciw pchłom dla psa

Obroże przeciw pchłom zabezpieczają zwierzęta przed pasożytami, a także mogą działać leczniczo, kiedy pchły „zamieszkają” już na sierści psa. Zwykle, aby pasożyty dały spokój Twojemu pupilowi, potrzebne są 2 dni – po tym czasie pchły umierają, a Twój pies może odetchnąć z ulgą. To, jak szybko obroża zadziała i jak długo będzie chronić Twojego pupila, zależy od producenta danego produktu. Tańsze i raczej mało skuteczne obroże działają od miesiąca do 3 miesięcy. Droższe mają często wyższą skuteczność i mogą chronić psy nawet przez 6-8 miesięcy.

Zanim kupisz obrożę! Obrożę wybieraj ostrożnie i kup ją najlepiej w gabinecie weterynaryjnym Twojego pupila – niektóre produkty mogą powodować reakcje alergiczne. Dobrze byłoby więc, gdyby Wasz weterynarz ocenił, czy obroża będzie odpowiednia dla Twojego pupila.

Szampon odstraszający pchły i kleszcze

Szampony przeciw pchłom stosuje pomocniczo w przypadku inwazji pasożytów lub w profilaktyce. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel zmaga się z silnym atakiem pcheł i intensywnie się drapie, jego skóra może być podrażniona. Należy ostrożnie dobierać wszelkie preparaty, by składniki w nich zawarte nie podrażniały dodatkowo skóry zwierzaka. Postaw np. na Naturalny szampon przeciw pchłom i kleszczom WildWssh Pro z lawendą i miętą pieprzową lub na Naturalny szampon WildWash Pet Flea Off z olejkami z drzewa cedrowego, manuki, kwiatów lawendy i liści mięty pieprzowej. Produkty te zawierają wyłącznie naturalne składniki, które są przyjazne dla skóry psów.

Przed zakupem szamponu możesz oczywiście skonsultować się z weterynarzem. Jeśli inwazja pcheł jest duża, specjalista przepisze specjalistyczny produkt.

Spraye odstraszające pchły

Spraye odstraszające pchły to produkty, które działają od razu po ich aplikacji. Preparat w aerozolu należy nanosić tak często, jak to konieczne, np. w czasie spacerów czy przed kontaktami z innymi zwierzętami. Aplikację, w zależności od zaleceń dla danego produktu, możesz powtarzać też np. w trakcie spacerów. Jeśli zdecydujesz się na aplikację np. Preparatu przeciw pchłom WildWash, Twój pupil będzie chroniony także przed innymi pasożytami i owadami, takimi jak: kleszcze, muchy, muchy końskie, meszki i komary. Spray zawiera m.in. lawendę, miętę pieprzową, skrzyp, pokrzywę i naturalne olejki eteryczne (bez żadnych sztucznych substancji).

Na runku dostępne są także aerozole zabijające pchły – stosuje się je wtedy, gdy pasożyty zdążyły się już zadomowić w sierści i na skórze Twojego psa. Wybieraj je ostrożnie, ponieważ ich działanie może być silne i podrażnić skórę większych wrażliwców. Przed aplikacją skonsultuj się z weterynarzem.

Grzebienie do wyczesywania pcheł

Grzebienie do wyczesywania pcheł mają drobne zęby, dzięki którymi możliwe jest dokładne wyczesywanie sierści psa – zarówno wtedy, gdy pchły już się pojawią, jak i zapobiegawczo.

Jeśli Twój pies lubi zabiegi pielęgnacyjne, regularne wyczesywanie sierści może być dla niego nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że taki zabieg jest dosyć czasochłonny – zwłaszcza gdy Twój pies ma dużo sierści. W dodatku nie daje gwarancji pozbycia się wszystkich pasożytów i nie powstrzyma nowych nieproszonych gości przed złożeniem wizyty. Niemniej jednak warto regularnie wyczesywać sierść psa.

Preparaty typu spot-on

To jedne z popularniejszych środków na pchły dla psów. Krople są łatwe w użyciu i stosunkowo skuteczne – oczywiście, jeśli postawisz na sprawdzony, bezpieczny produkt. Mogą jednak zawierać substancje, które uczulają zwierzęta. Preparat typu spot-on najlepiej kupić u weterynarza lub po konsultacji ze specjalistą, który dobierze produkt do wagi i wieku Twojego pupila.

Krople nanosi się na skórę zwierzęcia – punktowo, od karku, aż po kość ogonową. Produkt zaczyna działać zwykle po około 24 godzinach. Przez 2-3 dni po aplikacji nie należy kąpać zwierzęcia, żeby nie spłukać preparatu. Większość preparatów spot-on działa około 1 miesiąca (maksymalnie do 3).

Tabletki na pchły dla psa

Tabletki na pchły dla psów są dostępne pod postacią smacznych przekąsek, tzw. ciasteczek. Psy zwykle chętnie je zjadają, choć jeśli zwierzę ma problem z żuciem czy trawieniem, taki preparat może być dla niego nieodpowiedni. Tabletka działa zwykle około 3 miesięcy, choć wszystko zależy od producenta. Składniki aktywne zaczynają działać stosunkowo szybko (w ciągu 24 godzin). Po zażyciu tabletki niektóre psy odczuwają dolegliwości ze strony układu pokarmowego, mają obniżony apetyt, biegunkę lub ślinotok. Są to jednak objawy krótkotrwałe.

Niezależnie od tego, jaki produkt na pchły dla psa wybierzesz, pamiętaj, by stosować go regularnie i aby dbać o skórę i sierść Twojego pupila przez cały rok.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium