Jak pielęgnować psy ras długowłosych?
Psy długowłose zachwycają swoim eleganckim i dostojnym wyglądem – oczywiście o ile ich szata jest odpowiednio pielęgnowana. Do zabiegów, jakimi regularnie należy poddawać długą sierść, należą kąpiele, odżywianie, strzyżenie oraz czesanie. Jak przeprowadzać je prawidłowo? Jaki szampon dla psa długowłosego będzie najlepszy? Podpowiadamy!
Długa sierść czy długie włosy?
Psy długowłose często dzieli się na rasy z sierścią oraz z włosami. Warto wiedzieć, że jest to podział nieoficjalny – w rzeczywistości każdy pies (oprócz ras bezwłosych) posiada sierść, jednak różni się ona pod względem struktury.
Psy długowłose dzieli się na:
- rasy z jedną warstwą sierści, na których szatę składa się jedynie włos okrywowy, rosnący na długość – to właśnie te czworonogi posiadają tzw. włosy;
- rasy z dwiema warstwami sierści, czyli włosem okrywowym i podszerstkiem (miękką warstwą sierści, położoną bezpośrednio przy skórze, zapewniającą odpowiednią termoizolację).
Określenie struktury sierści psa jest niezwykle ważne – zależy od niego sposób pielęgnacji oraz dobór akcesoriów do czesania pupila.
Popularne rasy psów długowłosych
Poznaj najbardziej charakterystyczne rasy psów długowłosych i dowiedz się, jakiej pielęgnacji wymagają określone rodzaje szaty.
Psy długowłose małe:
- Jamnik długowłosy – posiada sierść dwuwarstwową (z warstwą podszerstka), wymagającą regularnego wyczesywania martwych włosów. Szata jest błyszcząca i gładka z charakterystycznymi piórami na łapach.
- Yorkshire terier – wyróżnia go jednowarstwowa, jedwabista sierść. Popularne yorki wymagają codziennego czesania oraz profesjonalnego strzyżenia.
- Maltańczyk – jego charakterystyczną cechą jest biała, gęsta, jednowarstwowa sierść. Maltańczyki, które nie są strzyżone na krótko, są bardzo podatne na kołtuny (u psa to prawdziwy problem!), dlatego wymagają codziennego czesania.
Psy długowłose średnie:
- Border Collie – jego sierść, jak w przypadku większości psów pracujących, posiada gęsty podszerstek, który należy regularnie wyczesywać. Włos okrywowy wymaga uważnego czesania, ponieważ ma tendencje do plątania i kołtunienia się.
- Chow Chow – rasa ta wyróżnia się gęstą, puszystą i dwuwarstwową sierścią. Włosy okrywowe są grube i szorstkie, dzięki czemu ich pielęgnacja jest stosunkowo łatwa. Mimo wszystko, konieczne jest regularne czesanie i usuwanie martwych włosów.
- Cocker spaniel – posiada jedwabistą, gładką (lub lekko falowaną) szatę z delikatnym podszerstkiem. Aby utrzymać ją w nienagannym stanie, konieczne jest szczotkowanie – co najmniej 2-3 razy w tygodniu.
Psy długowłose duże:
- Chart afgański – wyróżnia się grubą, jedwabistą szatą, która pokrywa również uszy i głowę, tworząc bujną czuprynę. Nie posiada podszerstka. Sierść powinna być codziennie dokładnie rozczesywana i dokładnie myta szamponem dla psa długowłosego – najlepiej raz na tydzień.
- Golden retriever – posiada bujną, falowaną sierść z obfitym podszerstkiem. Rasa ta nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy 2/3 razy tygodniowo wyczesać szatę i pozbyć się martwych włosów.
- Owczarek szkocki długowłosy – jego włos okrywowy jest prosty, długi i twardy, a podszerstek bardzo delikatny. Rasa ta ma tendencję do kołtunienia sierści w okolicy uszu, łokci i pachwin – należy pielęgnować ją ze szczególną troską (sprawdź, jak radzić sobie z kołtunami u psa).
Suplementacja w trosce o piękną sierść
O szatę psa warto dbać nie tylko od zewnątrz, ale również od środka – dostarczając mu niezbędnych witamin i mikroelementów. Składnikami, które wpływają na stan sierści, są przede wszystkim witaminy z grupy B (biotyna, witamina B5), ale także A, C i E. Dodatkowo, warto zadbać o to, by w diecie pupila nie zabrakło cynku, miedzi i żelaza. Substancje te znajdziesz m.in. w kompleksowych preparatach na bazie alg morskich.
Pielęgnacja psa długowłosego – niezbędne zabiegi
Psy ras długowłosych wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, które co prawda bywają czasochłonne, ale są niezbędne, by utrzymać sierść i skórę pupila w zdrowiu. Jeśli jednak pewne czynności wejdą Ci w nawyk i nabierzesz wprawy, czesanie czy kąpiele będą szły sprawnie, a Twój pies będzie miał piękną i zdrową sierść. Właściciele czworonogów, którzy zaniedbali pielęgnację swoich pupili, mogą borykać się z takimi problemami, jak przetłuszczająca się lub matowa sierść u psa, łupież czy wypadające lub posklejane włosy.
Warto wiedzieć! Twój pies ma łupież? Tutaj przeczytasz więcej na temat tej przypadłości i dowiesz się, jak z nią walczyć i jak jej zapobiegać.
Jak już wiesz, psy długowłose wymagają regularnego czesania – absolutne minimum to 2 razy tygodniowo. Czesanie ma wymiar nie tylko estetyczny, ale też powala wyczesać z sierści zanieczyszczenia i brud. Poza tym regularne szczotkowanie zapobiega tworzeniu się kołtunów u psa, które z kolei mogą prowadzić do powstawania oparzeń i stanów zapalnych skóry.
Aby ułatwić sobie zadanie, warto sięgnąć po preparat ułatwiający rozczesywanie, np. Preparat do kołtunów sierści psa i kota WildWash. Po jego zastosowaniu oraz po dokładnym wyczesaniu pupila sierść będzie gładka i lśniąca.
Oprócz czesania psy długowłose wymagają również regularnych kąpieli. W zależności od rasy można przeprowadzać je od 1 do 4 razy w miesiącu – zwłaszcza jeśli Twój pupil jest psem wystawowym. Kąpiele w dobrych kosmetykach dla psów nie tylko pozwolą utrzymać sierść psa w czystości, ale też nawilżą ją i dodadzą blasku. Sucha, matowa sierść u psa czy posklejane włosy przestaną być problemem.
Do kąpieli należy używać naturalnych produktów, dedykowanych psom o długiej sierści. Nasze typy to:
- Szampon dla psa nadający piękno i połysk WildWash (zapach nr 1) – z olejkiem z kwiatów ylang-ylang o właściwościach łagodzących.
- Szampon dla psa nadający piękno i połysk WildWash (zapach nr 2) – z grejpfrutem, bergamotką i imbirem.
- Szampon dla psa nadający piękno i połysk WildWash (zapach nr 3) – z pomarańczą, kolendrą i olejkiem z drzewa cydrowego.
Po kąpieli sięgnij po odżywkę naturalną do sierści dla psa WildWash – masło shea, olejek kokosowy i różany głęboko odżywiają i nawilżają skórę i szatę psa.
Nasza wskazówka
Doskonale wiemy, że pielęgnacja długowłosego pupila potrafi być uciążliwa i czasochłonna. Skróć czas kąpieli, korzystając z praktycznych akcesoriów! Specjalna butelka do mieszania i rozcieńczania koncentratów WildWash pozwoli Ci szybko odmierzyć odpowiednią porcję produktu i wymieszać go z wodą.
Uważna i regularna pielęgnacja z użyciem naturalnych kosmetyków i odpowiednich akcesoriów, może uchronić szatę Twojego pupila przed wieloma problemami – kołtunami, wypadaniem sierści, łupieżem czy stanami zapalnymi skóry – i sprawić, że będzie zawsze prezentowała się nieskazitelnie.