Jak zadbać o łapy psa zimą?
Jak zadbać o łapy psa zimą?

Jak zadbać o łapy psa zimą?

Deszcz, śnieg, plucha, sól drogowa i do tego mróz na zewnątrz i ogrzewanie w domu – zimą łapy psa są wystawione na dużą próbę. A to przecież bardzo ważny narząd dla każdego czworonoga! Sprawdź, dlaczego pielęgnacja łap psa zimą jest tak ważna i jak dobrze zadbać o komfort swojego przyjaciela.

Dlaczego pielęgnacja łap psa jest ważna i jakie są zagrożenie dla psich łap zimą?

Łapy psa pełnią ważne funkcje ochronne, amortyzacyjne i przewodzące. Są mocno unerwione, dzięki czemu informują psa np. o strukturze czy temperaturze podłoża, po którym się porusza. Zadbane i zdrowe psie łapki zapewniają pupilowi dobre samopoczucie i komfort. Gdy zwierzęciu nic nie dolega, może swobodnie się przemieszczać i bawić. Mimo iż opuszki łapek zostały ewolucyjnie odpowiednio przystosowane i uodpornione na niekorzystne warunki atmosferyczne, to nie zapewnią zwierzęciu ochrony w każdej sytuacji. Szczególnie w chłodnych miesiącach łapki mogą być narażone na urazy oraz infekcje. Pielęgnacja łap psa zimą jest więc niezwykle ważna. Dlaczego?

Zima jest dużym wyzwaniem dla psich łapek. Z jednej strony na niekorzyść działają zmienne warunki atmosferyczne – niskie temperatury na zewnątrz i wysokie w domach i mieszkaniach. Z drugiej duża wilgotność podłoża, śnieg, deszcz, plucha czy mrozy. Wszystko to powoduje, że poduszki łap bardzo szybko się przesuszają, pękają i są podrażnione. Przy głębokich pęknięciach mocno unerwionych poduszek może pojawiać się nasilający się ból.

Dodatkowym czynnikiem, który bardzo niekorzystnie wpływa na skórę łap, jest sól drogowa (oraz inne środki chemiczne).

Sól drogowa a psie łapy

Osłabione, podrażnione łapki wystawione na dodatkowe działanie chemii drogowej, piasku i soli stają się jeszcze bardziej wrażliwe i podatne na uszkodzenia oraz infekcje. Drobinki soli dostające się do wewnętrznej struktury poduszki potęgują ból, ograniczają ruchomość czy nawet mogą powodować kulawiznę. Między innymi dlatego spacer z psem w okresie zimy to spore wyzwanie.

Warto wiedzieć! Problemy z zaniedbanymi łapami

Mimo iż łapki psów są w pewnym stopniu odporne na czynniki atmosferyczne czy niekorzystne warunki terenowe, niepielęgnowane mogą być przyczyną nie tylko dużego dyskomfortu, ale też mikrourazów i pęknięć poduszek. To z kolei może przyczyniać się do poważniejszych chorób i stanów zapalnych, np. do zakażenia bakteryjnego i drożdżakowego. Jeśli zauważysz u psa poniższe objawy, czym prędzej udaj się do weterynarza:

  • pies nie stawia łapki na ziemi, nie pozwala jej dotknąć i podkula ją,
  • pies warczy na Ciebie lub piszczy, gdy chcesz dotknąć jego łapy,
  • pupil intensywnie wylizuje łapkę,
  • na łapach pojawia się krew lub ropa,
  • łapki są opuchnięte i popękane.

 Być może konieczne będzie leczenie farmakologiczne.

Jak dbać o łapy psa zimą?

Zimą pielęgnacja łap psa powinna polegać przede wszystkim na odpowiedniej higienie łap i pazurów, a także ochronie poduszek. W chłonnych miesiącach zadbaj o łapy swojego pupila ze szczególną troską. Szczególnie ważne czynności pielęgnacyjne to:

  • Mycie, płukanie i kontrola łap po spacerze – gdy temperatura nie jest bardzo niska, a na zewnątrz jest w miarę sucho, po powrocie ze spaceru możesz przetrzeć łapki psa wilgotną szmatką lub opłukać je wodą. Gdy czynniki atmosferyczne i warunki terenowe stają się bardziej niekorzystne, warto częściej niż zwykle myć łapy w wodzie z psim szamponem. Możesz myć łapki po długim spacerze w niekorzystnych warunkach, po ostatnim wyjściu z domu, co drugi-trzeci dzień lub przy mocnych zabrudzeniach. Dzięki temu usuniesz z powierzchni część drobnoustrojów oraz zanieczyszczenia i niechciane substancje.
  • Czyszczenie przestrzeni między palcami i kontrola łap po spacerze – po powrocie ze spaceru obejrzyj przestrzeń między palcami i sprawdź, czy nie utkwiło tam żadne ciało obce. Jeśli cokolwiek zauważysz, opłucz łapkę swojego pupila w letniej wodzie i delikatnie osusz ręcznikiem.
  • Przycinanie sierści między palcami – sierść psa nie powinna wystawać poza poduszki, ponieważ może to utrudniać utrzymanie łapek w czystości. Poza tym długa, niewystarczająco zadbana sierść może się kołtunić i filcować, a to z kolei sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń i powstawaniu dyskomfortu, bólu oraz stanów zapalnych.
  • Przycinanie pazurów – pazury muszą być regularnie przycinane, zwłaszcza jeśli Twój zwierzak nie chodzi dużo po utwardzonych powierzchniach i pazury nie ścierają się samoistnie. Za długie i zakrzywione pazury mogą utrudniać poruszanie się zwierzęcia i powodować urazy. Razem z kontrolą łap po spacerze kontroluj też stan pazurów – ich zła kondycja może sygnalizować problemy ze stanem zdrowia zwierzęcia.

Poza zabiegami higienicznymi niezwykle ważna jest ochrona i pielęgnacja łap psa zimą. Dzięki temu skóra na łapkach pupila będzie zawsze zadbana, a Twój czworonożny przyjaciel będzie czuł się komfortowo.

Warto wiedzieć! Pielęgnacja i ochrona psich łap nie tylko zimą

O psie łapki trzeba dbać przez cały rok. Więcej informacji na temat pielęgnacji łap i pazurów znajdziesz w innych wpisach, do przeczytania których serdecznie Cię zachęcamy:

Ochrona i pielęgnacja łap psa zimą

Po każdym myciu łapek i przed zimowym spacerem z psem smaruj opuszki łap balsamem stworzonym z myślą o wymagających, psich poduszkach. Taki preparat powinien z jednej strony zabezpieczać łapki przed bolesnym wysuszaniem i pękaniem, z drugiej zaś nie podrażniać skóry pupila i chronić ją przed uszkodzeniami.

Dobre, naturalne balsamy dla psów mają w składzie substancje roślinne o działaniu kojącym i gojącym. Przy regularnym balsamowaniu łapek szybko zobaczysz efekty – poduszki będą nawilżone i gładkie, a komfort zimowych spacerów dla Twojego czworonoga zdecydowanie się zwiększy.

Do smarowania łapek użyj Leczniczego balsami do łap WildWash  z olejkiem ze słodkich migdałów, żywicą olibanową i olejkiem z liści kanuka. Preparat ten zarówno nawilży i ukoi skórę na łapach, jak i ochroni je przed uszkodzeniami podczas spacerów.

Warto wiedzieć! Uważaj na glicerynę

Na rynku dostępnych jest sporo kosmetyków z dodatkiem gliceryny, która ma silne właściwości higroskopijne i może wysuszać skórę. W związku z tym, jeśli decydujesz się na preparat z gliceryną, zwróć uwagę na to, by zawierał dodatkowo także składniki nawilżające.

A teraz przytul swojego pupila, sprawdź, czy z łapkami wszystko w porządku, nasmaruj je psim balsamem i idźcie razem na długi spacer.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium