Kleszcze jesienią i zimą – czy trzeba zabezpieczać pupila przez cały rok ?
Kleszcze jesienią i zimą – czy trzeba zabezpieczać pupila przez cały rok ?

Kleszcze jesienią i zimą – czy trzeba zabezpieczać pupila przez cały rok? 

Niektórzy uważają, że kleszcze są aktywne tylko wiosną i latem, a zimą i jesienią można czuć się zupełnie bezpiecznie. Niestety ocieplenie klimatu i coraz wyższe temperatury sprawiają, że te małe pasożyty mogą zaatakować Twojego psa (lub Ciebie) także w listopadzie i grudniu czy nawet w styczniu i lutym. Sprawdź, jaka jest aktywność kleszczy w ciągu roku i na jaką ochronę przed kleszczami postawić w chłodnych miesiącach.

Aktywność kleszczy w ciągu roku

Warto już na samym początku rozprawić się z mitem, że kleszcze nie są aktywne zimą. Te małe stworzenia mogą przetrwać chłodne miesiące, zwłaszcza wtedy, gdy są ukryte pod liśćmi, w leśnej ściółce, dziuplach, korze drzew czy nawet na małych ssakach leśnych, takich jak ryjówki czy myszy. Przy niskich temperaturach kleszcze są mniej aktywne i wolniej się poruszają, jednak nie oznacza to, że nie możesz ich spotkać.

Ile trwa sezon na kleszcze? Zacznijmy od teorii. Gdy temperatura spada poniżej zera, czynności życiowe kleszcza spowalniają, by mógł on przetrwać zimę. Jeśli przed mroźną zimą kleszcz na czas nie znajdzie sobie schronienia, nie doczeka do wiosny. Im więcej jest mroźnych dni, tym szanse na to, że większa część populacji kleszczy wymrze, rosną. Gdy zaczyna się ocieplać, a temperatura coraz bardziej oddala się od zera, aktywność kleszczy wzrasta.

Kiedy kleszcze budzą się do życia? Teoretycznie po mroźnych zimach zaczynają być aktywne dopiero pod koniec kwietnia. Wówczas głodne po zimowym poście stworzenia rozpoczynają poszukiwania żywicieli. W praktyce jednak, jeśli jest sucho, a temperatura sięga minimum 7-9° C, kleszcze mogą już wyruszyć na polowanie. W lutym i marcu można spotkać na swojej drodze kleszcza łąkowego. Gatunek ten żyje przede wszystkim we wschodniej Polsce i jest niebezpieczny dla psów, ponieważ może przenosić babeszjozę. Kleszcz pospolity, najczęściej spotykany gatunek, który żyje na terenie całego kraju, jest aktywny w wyższych temperaturach.

Warto wiedzieć! Oprócz babeszjozy kleszcze mogą przenosić także boreliozę. Sprawdź, jak rozpoznać obie choroby i jak się je leczy: Borelioza i babeszjoza u psa – objawy, przyczyny i leczenie chorób odkleszczowych.

Tyle, jeśli chodzi o teorię. Od kilkunastu lat sytuacja zaczęła się bowiem zmieniać – na korzyść kleszczy.

Kleszcze a ocieplenie klimatu

Zmiany klimatyczne i nasilające się ocieplenie klimatu powodują, że mroźnych dni w roku jest niewiele. A jeśli temperatura przez znaczną większość czasu utrzymuje się na plusie, zagrożenie dla kleszczy jest znikome. Łagodne zimy sprawiają, że te bezkręgowce mogą być aktywne przez cały rok. Sezon na kleszcze znacznie się wydłuża. Weterynarze najwięcej przypadków zachorowań na boreliozę odnotowują od maja aż do listopada. Nie oznacza to jednak, że podczas zimowych spacerów można czuć się bezpiecznie. Łagodne i coraz cieplejsze zimy sprawiają, że prawdopodobieństwo spotkania kleszcza w tym sezonie rośnie z roku na rok. Wzrasta też ilość kleszczy aktywnych wiosną i latem – m.in. dlatego od kilku lat mamy do czynienia ze zmasowanym atakiem tych nieproszonych gości.


Ważne! Co robić, gdy znajdziesz kleszcza u psa?

Po każdym spacerze przeglądaj sierść swojego pupila. Jeśli zauważysz na jego skórze ciemne zgrubienie, może to oznaczać, że kleszcz już wbił się w skórę psa i zaczął pić jego krew. W takiej sytuacji niezwłocznie wyjmij kleszcza ze skóry zwierzęcia lub, jeśli nie chcesz tego robić samodzielnie, udaj się do weterynarza. Instrukcję, jak usunąć kleszcza ze skóry psa, znajdziesz w tym wpisie: Kleszcze u psa – kiedy i jak atakują, jak je usuwać i jak chronić pupila? Dowiesz się z niego też, jaka jest taktyka kleszczy, kiedy atakują i jakie są pierwsze objawy użądlenia kleszcza.


Ochrona przed kleszczami jesienią i zimą

Jak już wiesz, ochronę przed kleszczami należy zapewnić psu przez cały rok. Możesz stosować różne preparaty. Do najpopularniejszych należą obroże przeciwkleszczowe, preparaty spot on, tabletki i spraye. Większość z nich zapewnia długotrwałą ochronę – od jednego do kilku miesięcy (więcej informacje na ten temat znajdziesz w tym wpisie). Wyjątkiem są spraye, które aplikuje się na sierść i skórę psa przed każdym spacerem lub nawet w trakcie spaceru.

Jesienią i zimą, gdy kleszczy jest mniej, możesz stosować np. naturalne preparaty, takie jak Preparat przeciw pchłom i kleszczom WildWash. W jego składzie nie znajdziesz parabenów, ftalanów, fosforanów, produktów petrochemicznych, siarczanów czy glikolu polietylenowego. Zawiera natomiast cenne składniki naturalne, odstraszające pasożyty, np. mieszankę ziół i roślin (takich jak lawenda, mięta pieprzowa, skrzyp i pokrzywa) oraz naturalne olejki eteryczne. Preparat WildWash możesz stosować pomocniczo także wiosną i latem.

Sposób użycia jest prosty: wystarczy nanieść produkt na całą powierzchnię skóry i sierści psa, szczególnie w pachwinach, na brzuchu, na szyi i za uszami, nad ogonem. Możesz go używać tak często, jak to konieczne. Unikaj kontaktu preparatu z oczami zwierzęcia.

O ile jesienią i zimą człowiek może czuć się w miarę bezpiecznie, ponieważ większość ciała ma zasłonięte grubą warstwą ubrań, o tyle niezabezpieczone niczym zwierzęta mogą stać się ofiarą kleszczy. I dlatego musisz przez cały rok zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią ochronę.

Powrót do sklepu

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium