Pielęgnacja szczeniaka – jak opiekować się małym pupilem?
Pielęgnacja szczeniaka – jak opiekować się małym pupilem?

Opieka nad szczeniakiem jest wymagająca, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po przybyciu pupila do domu. Z maluchem należy obchodzić się ostrożnie, ale stanowczo – otaczać go opieką, być konsekwentnym, czułym i rozważnym. Wychowanie i pielęgnacja szczeniaka to spore poświęcenie, ale też wspaniała przygoda. Dzięki odpowiedniemu podejściu, determinacji i konsekwencji szczeniak wyrośnie na zdrowego, zrównoważonego psa. Sprawdź, jak opiekować się szczeniakiem i jak go pielęgnować.

Z tego wpisu dowiesz się:

Kiedy można zabrać psa od matki?

Jak pielęgnować szczeniaka?

Jak zajmować się szczeniakiem?

Jakich produktów używać do pielęgnacji szczeniaka?

 

Szczeniak w domu – kiedy można zabrać psa od matki?

Szczeniaki powinny pozostać przy mamie do około 10., a nawet 12. tygodnia życia. Nie powinno się zabierać psa wcześniej, zwłaszcza przed 8. tygodniem. W tym czasie mały pies powinien być karmiony mlekiem matki, które zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju i budowania odporności. Poza tym w okolicach 8. tygodnia u psa pojawia się pierwszy okres lękowy. Jeśli w tym czasie nastąpiłaby jakaś drastyczna zmiana w jego życiu, np. zostałby oddzielony od matki i rodzeństwa, mogłoby to skutkować zmianami w jego psychice i powodować zaburzenia lękowe, nadpobudliwość, agresję czy chęć niszczenia przedmiotów znajdujących się w jego otoczeniu.


Pamiętaj!

W wychowaniu szczeniaka w pierwszych tygodniach i miesiącach życia ważna jest socjalizacja. W związku z tym, jeśli szczeniak pozostaje z mamą po 12. tygodniu, powinien być poddany procesom socjalizacyjnym przez hodowcę czy opiekuna. Dzięki temu aklimatyzacja w domu i opieka nad maluchem będą przebiegać bezproblemowo. Później Ty, jako opiekun, będziesz musiał dołożyć wszelkich starań i włożyć sporo wysiłku w wychowanie szczeniaka. Dzięki temu wyrośnie na zdrowego i stabilnego emocjonalnie psa. :)


 

Pielęgnacja szczeniąt – pierwsza kąpiel psa

Szczeniaki, zwłaszcza te, które nie chodzą jeszcze na spacery, nie wymagają kąpieli. Jeśli pupil czymś się ubrudzi, najlepiej przetrzeć go wilgotną chusteczką lub delikatną szmatką. Zwróć uwagę, by nawilżane chusteczki nie były nasączone silnymi substancjami, takimi jak alkohol czy substancje zapachowe. Najlepiej wykorzystać do tego po prostu miękki ręcznik nasączony wodą.

Z pierwszą kąpielą najlepiej wstrzymać się przynajmniej do czasu, aż szczeniak będzie miał za sobą już wszystkie podstawowe szczepienia. Część specjalistów uważa, że nie powinno się kąpać psa przed 6. miesiące życia, choć są pewne wyjątki (np. yorki można kąpać już po 12. tygodniu życia; w przypadku tak młodych psów należy zachować szczególną ostrożność i uważać, by zwierzę się nie przeziębiło, a woda nie wlała się do oczu i uszu).

Pierwsza kąpiel to dla psa duże przeżycie, dlatego trzeba przyzwyczajać go stopniowo do pobytu w łazience czy wannie lub brodziku. Jeśli użyjesz siły i po prostu włożysz psa pod wodę bez żadnego przygotowania, Twój mały przyjaciel może nabawić się lęku przed kąpielą i wodą na całe życie.

Jak postępować ze szczeniakiem przed pierwszą kąpielą:

  • nie rzucaj psa na głęboką wodę – dosłownie i w przenośni. Możesz zacząć od przyzwyczajania zwierzaka do wanny czy brodzika i umieszczać go tam na chwilę, bez wody;
  • zachęcaj pupila do przebywania w łazience, np. smakołykami, pochwałami czy głaskaniem;
  • nic na siłę – nie umieszczaj psa w łazience czy w brodziku siłą. Możesz skutecznie zniechęcić go tym do kąpieli. Pamiętaj też, że włożenie malucha do wanny czy pod prysznic jest łatwe, ale gdy zwierzę podrośnie, możesz mieć kłopoty z utrzymaniem go tam siłą.

Jak przygotować pierwszą kąpiel szczeniaka:

  • do wanny lub brodzika włóż matę antypoślizgową, która zapewni pupilowi stabilność podłoża – zwierzę nie będzie się ślizgać i przewracać, a to zdecydowanie zwiększy szanse na sukces;
  • pozwól, by pies sam wszedł do brodzika lub włóż go delikatnie do wanny;
  • gdy maluch się zrelaksuje, zacznij oswajać go z wodą – odkręć delikatny strumień. Dzięki temu zwierzak będzie mógł się z nią zapoznać. Woda nie może być ani za zimna, ani za gorąca – pilnuj jej temperatury;
  • na początku polej delikatnie łapski psa, a potem ostrożnie przechodź wyżej. Możesz też łagodnie oswajać psa z wodą, polewając go delikatnie z ręki;
  • pilnuj, by woda nie wlała się do uszu ani oczu;
  • użyj delikatnego szamponu;
  • starannie, ale delikatnie spłucz kosmetyk.

Na koniec delikatnie osusz sierść ręcznikiem i koniecznie nagrodź psa smakołykiem.4

Jak zajmować się szczeniakiem – ogólne wskazówki pielęgnacyjne

Podobnie jak w przypadku kąpieli, tak i z pozostałymi zabiegami pielęgnacyjnymi u szczeniaków trzeba uważać i nie robić nic na siłę. Z drugiej strony należy przyzwyczajać psa od małego do czesania sierści, czyszczenia uszu i zębów czy przycinania pazurów. Jeśli nie nauczysz malucha, że pielęgnacja jest czymś zupełnie naturalnym, w dorosłym życiu możesz mieć problemy z wykonaniem rutynowych czynności pielęgnacyjnych.

  • czesanie – jest ważne szczególnie w przypadku psów ras długowłosych, takich jak york, shih tzu czy maltańczyk. Szczeniak powinien być przyzwyczajony do czesania od pierwszych miesięcy życia;
  • przycinanie pazurów – jeśli paznokcie nie wycierają się naturalnie podczas spacerów, należy je przycinać (zwłaszcza wtedy, gdy podczas chodzenia psa po mieszkaniu, słyszysz stukanie pazurów o podłogę);
  • pielęgnacja jamy ustnej szczeniaka – ponieważ psy rzadko kiedy lubią, gdy opiekun wkłada mu coś do pyska, warto przyzwyczajać zwierzaka do czyszczenia zębów od pierwszych miesięcy życia. To bardzo ważne, by dbać o higienę jamy ustnej, ponieważ może to zapobiec osadzaniu się kamienia i poważniejszym konsekwencjom;
  • czyszczenie uszu – kolejny z zabiegów, za którymi zwierzęta nie przepadają, a które trzeba wykonywać regularnie. Przyzwyczajaj szczeniaka do tego, że czyszczenie uszu jest zupełnie naturalne. Do czyszczenia stosuj specjalistyczne preparaty przeznaczone dla psów;
  • pielęgnacja oczu szczeniąt – wycieraj delikatnie oczy pupila za każdym razem, gdy zauważysz wydzielinę wokół nich (zwłaszcza wtedy, gdy wokół oczu znajdują się długie włosy). Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu plam wokół oczu oraz występowaniu infekcji.

Jakich produktów używać do pielęgnacji szczeniaka?

Skóra szczeniaków jest delikatna i podatna na podrażnienia, dlatego warto odpowiednio dobrać kosmetyki do pielęgnacji. Pod żadnym pozorem nie stosuj produktów przeznaczonych dla ludzi – nawet tych dla dzieci i niemowląt czy produktów hipoalergicznych. PH skóry psa jest zupełnie inne od pH skóry człowieka, dlatego ludzkie kosmetyki mogą podrażnić skórę zwierząt i wywołać reakcje alergiczne.

Najlepiej stosować produkty z naturalnym składem – z wyciągami z roślin, naturalnymi olejkami eterycznymi, bez parabenów, sztucznych aromatów czy barwników.

Przede wszystkim postaw na łagodny szampon, który nawilży skórę i sierść pupila. Nasze propozycje to koncentrat WildWashPro dla szczeniąt lub szampon WildWash Pet Puppy Love.

Aby jeszcze bardziej zadbać o skórę szczeniaka, możesz po kąpieli zastosować odżywkę. Dla szczeniaków (po ukończeniu 7. tygodnia) polecamy odżywkę naturalną WildWash Pro z masłem Shea, olejem kokosowym i olejkiem różanym, lub odżywkę WildWash Pet z organicznym masłem Shea i dziewiczym olejem kokosowym..

Bardzo ważna jest także ochrona przeciw pchłom i kleszczom. Gdy zaczniesz już chodzić na spacery ze swoim pupilem, zabezpiecz go przed intruzami, stosując odpowiedni preparat ochronny. Możesz wykorzystać np. naturalny preparat WildWash Pro. Więcej o tym, jak chronić psa przed kleszczami i jak je usuwać, znajdziesz w tym wpisie.

Możesz stosować też balsam do łapek, który ochroni wrażliwe poduszki przed bolesnym pękaniem, wysuszaniem i rogowaceniem. Produktem, który świetnie się do tego nadaje, jest leczniczy balsam do łap psa WildWash Pro. Więcej informacji na temat pielęgnacji psich łapek znajdziesz tutaj.

Jeśli chcesz, by Twój szczeniak był zadbany jak prawdziwy arystokrata, pielęgnuj także jego nosek. Możesz wykorzystać do tego balsam na suchy nos dla psa WildWash Best Ever. Więcej o psim nosku przeczytasz tutaj.

I pamiętaj – w wychowaniu szczeniaka i opiece nad nim najważniejsze są: konsekwencja, silna wola, systematyczność, a do tego czułość, miłość i ostrożność. Dbaj o swoją psinkę, a ona odwdzięczy Ci się dozgonną miłością. :)

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium